Környezetvédelmi problémákat is okozhat a 25 ezer új munkahely
A legnagyobb kihívást a hulladékgazdálkodás jelentheti a nyugat-dunántúli iparfejlesztés során.
Egymilliárd euró tőkebefektetést és 25 ezer új munkahely létrejöttét várja a kormány néhány éven belül a Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Központtól. A projekt környezeti hatásairól, a hulladékgazdálkodással és a közlekedés fejlesztésével kapcsolatos feladatokról tárgyaltak környezetvédelmi szakemberek – hangzott el a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában.
Tavaly nyáron jelentették be, hogy Szombathely-Szentgotthárd-Zalaegerszeg térségében megalakul a Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Központ. Decemberben a kormány – Kecskemét után – kiemelt járműipari térséggé nyilvánította az érintett településeket, azóta Nagykanizsa is csatlakozott a kezdeményezéshez.
Komolyan vesszük a 20-25 ezer fős foglalkoztatást, ami különböző környezetvédelmi problémákat okozhat – jelentette ki Mészáros György, a Nyugat-Dunántúli Környezetvédelmi Központ vezetője. A mi feladatunk, hogy felhívjuk ezekre a környezetvédelmi problémákra a figyelmet és a tervezésnél ezt figyelembe is vegyük – fogalmazott.
A térségben rendkívül rossz az úthálózat, márpedig a megnövekedett munkaerő-mobilitás, illetve áruszállítás új kapacitásokat igényel. A szakemberek szerint a közút- és vasútfejlesztés, valamint villamosítás mellett az intermodális csomópontok kialakítása lehet a jövő útja, ilyen Körmenden már működik.
A környezetvédelem szempontjából leginkább a hulladékgazdálkodás jelenti a legnagyobb kihívást a központ esetében – mondta dr. Varga József, a hulladéktörvényt előkészítő bizottság szakértője. Szavai szerint a gazdasági érdek is, hogy a keletkező hulladékot a továbbiakban újrahasznosítsák, ha lehetséges, „anyagában”, nyersanyagként, ha pedig erre nincs mód, energetikai úton – magyarázta.
Molnár Miklós, a központ felügyelőbizottságának elnöke műsorunkban kijelentette: a gazdaságfejlesztés hosszú távra szól, amit pedig csak akkor lehet megvalósítani, ha a fejlesztés környezetvédelmi szempontból is fenntartható.
A cikk eredetiben itt olvasható.
Forrás: hirado.hu