A város külső „anyagcseréje”
A város az ember által létrehozott mesterséges rendszer, amely azonban kapcsolatban van a bioszféra elemeivel. A természetes ökológiai rendszerektől lényegesen különbözik az alábbiakban:
BEVITT ENERGIÁK
A háztartások villamosenergia-fogyasztása többféle alapanyagból biztosítható, csakhogy ezek igen különböző tömegűek, feldolgozásuk eltérő módon és mértékben károsítja a környezetet. Az ábra azt mutatja, hogy egy átlagos magyar család éves elektromos áram igénye hogyan fedezhető.
Mennyiségi városfejlődés
Elgondolkodtál-e már azon, hogy kiért is vannak a városok? Általában – a mind nagyobb gazdasági növekedés reményében – a város gazdasági teljesítményeit igyekeznek fokozni, sokszor figyelmen kívül hagyva a lakosság életkörülményeit és a várost körülvevő természetes környezet tűrőképességét. Ez azonban nemcsak helyi problémákhoz vezethet, hanem válság felé sodorhatja egy táj vagy egy egész ország környezeti állapotát. Lássunk minderre németországi példákat!
|
Minőségi városfejlődés
A városi élet során keletkező „felesleges termékek” a városok növekedésével egyre nagyo gondot jelentenek lakóiknak. Figyeld meg az ábrákon, hogy milyen mennyiségben keletkeznek ezek az anyagok! Gondold végig budapesti példák segítségével, mit is lehet velük kezdeni!
A hulladéktermelő nagyváros
szilárd hulladék folyékony hulladék Mit tegyünk azért, hogy minél kevesebb hulladék kerüljön a környezetünkbe?
Hogyan és hol kell elhelyezni a már használhatatlan hulladékot?
A hulladéklerakóhelyet ott kell kialakítani, ahol a természetes vízzáró rétegek megakadályozzák a talajvíz elszennyeződését. Ha nincs ilyen adottságú hely, akkor a hulladéklerakóhelyet szigetelni kell, hogy ne szivároghasson el belőle a környezetre ártalmas szennyeződés. A lerakott hulladékot az újratöltést követően, folyamatosan felülről is mindig szigetelni kell.
|
A HULLADÉK BUDAPESTEN
A szilárd hulladék kezelése Budapesten
A fővárosban képződő, majd összegyűjtött települési szilárd hulladék lerakása egyre nagyobb gond, hiszen mára nagyrészt beteltek a felhagyott agyagbánya-gödrök, amelyekbe korábban töltötték a városi szemetet.
A lakossági hulladék 60 %-át a rákospalotai szemétégető- műben semmisítik meg. Annak ellenére, hogy az égetés korszerű technológiával történik, szennyező gázok kerülnek a levegőbe. A hulladékok fennmaradó 40%-át kénytelenek a városon kívüli lerakókban elhelyezni. |
A települési szilárd hulladék összetétele Budapesten az 1990-es években:
A folyékony hulladék kezelése Budapesten
A szennyvizet összegyűjtő csatornarendszer a szivattyú- vagy tisztítótelepekre vezeti a megtisztítandó vizet. A szivattyútelepeken a szennyvíz kezelése csak egy durva fizikai szűrésből és ülepítésből áll, majd ezt követően a szivattyúk a szennyvizet a Dunába továbbítják. Sajnos Budapesten a naponta keletkező szennyvíz 80 %-a biológiai tisztítás nélkül jut vissza a Dunába.
|
Csak két olyan biológiai szennyvíztisztító telep van a fővárosban, ahonnan a korszerűen kezelt szennyvizeket az előírt határértékekre tisztítva vezetik a folyóba.
Felépítése az alábbi ábrán látható: HOGY ÁLL A VÍZMŰOLLÓ?
Érdekes és találó jelkép a vezetékes vízellátottság és a csatornázottság kapcsolatára egy olló, amelynek az egyik szára az ivóvízé, a másik a csatornáé. A csatornázottság többé-kevésbé elmarad a vezetékesvíz-hálózattól. Minél jobban, annál inkább „nyílik a vízműolló”, más szóval közműolló.
Ha minden vízvezetékes lakás csatornázva is lenne, az „olló” teljesen zárna, mert az eltérés nulla. Ez azonban még álom. A közműves ellátottságot egy %-os vonalon szemléltetjük. Minél lejjebb helyezkedik el azon az olló, annál elmaradottabb a település, amelyre vonatkozik. Egy ország egészségügyi civilizáltságát az is mutatja, hogy a lakosság milyen arányban részesül a vízvezeték és a csatorna higiéniás előnyeiből. 1945-ben a vízműolló nyitottsága mindössze 5 %-os volt, 1985-ben pedig 38%-os, de negyvenhat évvel ezelőtt a lakosság csupán 17 %-a vehette csapról a vizet, és 22 %-a önthette szennyét a lefolyóba. Ez bizony nagyfokú elmaradottságot jelent 1985-höz viszonyítva, amikor a lakosság 84 %-a élvezhette a többé-kevésbé tiszta csapvizet, és fele rendelkezett csatornával.
Figyeljük meg 1945-1990 között:
Részlet a legfrissebb jelentésből:
„A mai helyzet szerint:
|
Forrás: http://www.mozaweb.hu