Erre jó ami a borból kimarad
A bort készítés során préselik, erjesztik, érlelik és palackozzák, és mire kész az ital, a szőlő fele hulladékként végzi. Azaz csak végezné, ha nem készülnének belőle finom, hasznos, vagy éppen szép dolgok.
A magvakból olajat sajtolnak, amivel a konyhában nem csak az ételek ízének tesznek jót, de rendszeresen használva megvéd a szív és érrendszeri betegségektől is. Telítetlen, és esszenciális zsírsavainak köszönhetően segít kordában tartani a vérnyomást, a benne található linolsav, pedig gyulladásgátló, és immunerősítő hatású.
Az olajat házi készítésű arcpakolásokba, maszkokba is keverik, mert így érvényesül a fiatalító, feszesítő hatása, ami külsőleg a bőrt nyugtatja, miközben antibakteriális, de kíméletes még az érzékeny bőrrel is. Antioxidánsai a C-vitaminnál hússzor, az E-vitaminnál ötvenszer hatékonyabbak, tehát igen hatásos fegyver a szabadgyökök ellen. Ezért gyári krémekben is előszeretettel használják a kivonatát.
De hazánk egyik legelterjedtebb italának is az alapja. A préselés után megmaradt magokból, héjból, és csutkából, a cefrézést, lepárlást, és érlelést követően törkölypálinka készül. Az italnak evés után emésztést serkentő hatása van, de külföldön, Olaszországban, a törkölypálinkához hasonlóan készülő grappa fogyasztásához, olyan jó hatásokat is kapcsolnak, amik elsősorban a borivás okán merülnek fel. Több tanulmány is bizonyította, hogy mértékletes fogyasztása a sztrók kialakulását 50 százalékkal is csökkentheti.
Kis leleményességgel a borospalackok, dugók, és hordók is új életet kaphatnak. Ezekből berendezési tárgyat, díszeket, és lámpákat is készítenek a kreatív kezek. Gondoljunk csak a művészi hordókra, a dugóból készíthető otthoni, vagy profi alkotásokra, vagy az újraálmodott hordókra, amiből napszemüveg, de még fürdőszoba bútor is készülhet.
A cikk eredetiben itt olvasható.
Forrás: http://borkultusz.com