Szinte reménytelen versenyben Debrecen a szemétdíj-kompenzációért
A hajdú-bihari pályázók 676 millió forintot igényeltek, miközben az országos keret alig több mint egymilliárd forint.
A 2013. január 1-jén hatályba lépett új hulladéktörvény szerint már nem a helyi képviselőtestületek, hanem a miniszter dönti el, mekkora lehet a maximális szemétdíj a magyarországi településeken. Ezzel párhuzamosan, némileg ezt ellensúlyozva pályázatot írt ki a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás biztosítására a Vidékfejlesztési Minisztérium.
Ezen olyan önkormányzatok vagy önkormányzatok társulásai indulhattak, amelyek saját felelősségi körében hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződéssel rendelkeznek, vagy legalább többségi tulajdonnal bírnak hulladékgazdálkodási közszolgáltatást ellátó gazdálkodó szervezetben. Ennek a feltételnek Debrecen is megfelel, hiszen a lakossági hulladékszállításért 2013. június 1-jétől az AKSD-ből cégkiválás útján megalakult Debreceni Hulladék Közszolgáltató Nonprofit Kft. felel, mely a város száz százalékos tulajdona.
Több célra is lehetett pályázni, így üzletrészvásárlásra és fejlesztésre is, de a legtöbben a szemétdíj-kompenzációért jelentkeztek. A pályázat kiírásakor a tárca azt közölte, hogy 428 és fél millió forintot különítettek el, de januárban, nem sokkal a pályázat beadási határidejének lejárta előtt jelentősen megemelték a keretösszeget: 1 milliárd 85 millió forintra. Ezt valószínűleg azért lépték meg, mert már ekkor látták, hogy rengeteg pályázat fog beérkezni hozzájuk, s a forrásigény többszöröse lesz a 400 millió forintnak.
Időközben lejárt a meghosszabbított határidő, a pályázók listáját pedig közzétette a szaktárca. Ebből már az is látszik, hogy az egymilliárd forint sem lesz elég. Közel sem. A Dehir.hu kérte a Vidékfejlesztési Minisztérium sajtóosztályát, hogy közöljék, mekkora összegre pályáztak összesen a települések és a társulások, hiába. „A honlapon megjelent pályázati lista tartalma rendeletileg meghatározott, ennél többet jelenleg nem áll módunkban nyilvánosságra hozni” – írták kérdésünkre. A PDF dokumentumból több óra lenne kinyerni ezeket az adatokat, így becslésre hagyatkozunk: háromszáznál is többen pályáztak, összesen 10 és 20 milliárd forint közti összegre.
Több olyan pályázó is van, melynek forrásigénye meghaladta a teljes országos keretet: az Észak-Balatoni Térség Regionális Települési Szilárdhulladék Kezelési Önkormányzati Társulás például több mint másfél milliárdra, a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás pedig két és fél milliárdra pályázott.
Hajdú-Bihar megyéből egy társulás és tizenhat település adott be pályázatot, köztük Debrecen. A cívisváros 150 millió forintot igényelt, ezzel harmadik a megyei rangsorban. Megelőzi a Bihari Szilárd Hulladéklerakó és Hasznosító Társaság (220 millió) és Hajdúszoboszló (199 millió) is. A hajdú-bihari pályázók együttesen 676 millió forintra pályáztak, azaz ha mindegyikőjük pályázatát támogatnák, Hajdú-Bihar elvinné az országos keret bő felét. A hajdú-bihariak közül egyébként senki nem pályázott fejlesztésre, mindenki szemétdíj-kompenzációt kért.
A pályázati kiírás szerint a vidékfejlesztési miniszternek március végéig kell meghoznia a döntését. A döntés szólhat a pályázat teljes vagy csökkentett összegű támogatásáról, valamint a pályázat kizáró okok (forráshiány vagy szakmai probléma) miatt történő elutasításáról.
A minisztérium sajtóosztálya a Dehir.hu érdeklődésére közölte: „tekintettel arra, hogy a beérkezett támogatási igények meghaladják a pályázat keretösszegét, vizsgáljuk annak lehetőségét, hogyan tudunk további forrást biztosítani a támogatási igények kielégítésére.”
A hajdú-bihari pályázók és az általuk igényelt forrás:
- Álmosd Község Önkormányzata 1 790 954 Ft
- Bagamér Nagyközség Önkormányzata 4 222 175 Ft
- Bihari Szilárd Hulladéklerakó és Hasznosító Társaság 220 016 286 Ft
- Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata 149 160 770 Ft
- Derecske Város Önkormányzata 2 882 646 Ft
- Ebes Község Önkormányzata 3 933 523 Ft
- Fülöp Község Önkormányzata 2 616 835 Ft
- Hajdúszoboszló Város Önkormányzata 199 110 631 Ft
- Hajdúszovát Község Önkormányzata 4 735 389 Ft
- Kaba Város Önkormányzata 11 487 281 Ft
- Nádudvar Város Önkormányzata 35 856 048 Ft
- Nagyhegyes Község Önkormányzata 4 951 392 Ft
- Nyírábrány Nagyközség Önkormányzata 5 683 366 Ft
- Nyíracsád Község Önkormányzata 5 235 077 Ft
- Nyíradony Város Önkormányzata 15 129 479 Ft
- Nyírmártonfalva Község Önkormányzata 2 220 621 Ft
- Vámospércs Város Önkormányzata 6 794 716 Ft
A cikk eredetiben itt olvasható: http://www.dehir.hu