Ha alternatív energiáról beszélünk, általában a természet megújuló forrásai jutnak eszünkbe, a talaj, a napsugárzás, a szél ereje. Pedig a kommunális hulladék feldolgozásában is hatalmas lehetőségek rejlenek.
Mi lesz a szeméttel?
A településeken keletkezett szilárd hulladék sorsa, a szelektív szemétgyűjtés évek óta aktuális kérdés. Talán a kívánt irányba haladunk, folyamatosan tanuljuk, mit hova dobhatunk, alkalmazkodunk, esetleg komposztálunk is, de a folyamat lassú. Egyre több anyag kerül újrahasznosításra, de még mindig túl sok szemét végzi lerakókban, égetőkben, szennyezve ezzel a talajt, a légkört, a környezetet.
Csodás magyar találmány
A hulladék újrahasznosítása sokféle módon zajlik, ezek közül az egyik variáció a metanol, azaz metil-alkohol előállítása. Dr. Raisz Iván és Barta István a feltalálók világszervezetének Zöld Oscar-díját kapták az ötletért 2008-ban, kísérleti telepük Miskolcon üzemel. A feldolgozás során a telepre érkezett szilárd hulladékot szétválogatják (külön a fémet, üveget, követ), az összeaprított szerves anyagot pedig kémiai reakciókkal átalakítják. Eközben termelődik hidrogén és szén-monoxid, két rendkívül veszélyes anyag, ezekkel csak a komoly biztonsági intézkedések mellett lehet dolgozni. A folyamat termékei szén-dioxid és metanol (metil-alkohol), előbbi cseppfolyós állapotban értékesíthető. A technológia környezetkímélő, radikálisan csökkenti a kommunális szemét mennyiségét. Ha az összes keletkező hulladékot hasznosítanánk, évente körülbelül egymillió tonna metanolt állíthatnánk elő országunkban.
Fűteni metanollal?
A metanol sokféle célra használható lenne. Üzemanyagként ma is alkalmazzák, vagy benzinbe keverik adalékanyagként, vagy tiszta formában közlekednek vele. A diesel motorok is működnek átalakított formájával, a vízelvonás után létrejövő dimetil-éter alkalmas erre. A háztartások fenntartása, energiaellátása szintén megoldható lenne a metanollal, jó hatásfokkal lehetne belőle elektromos áramot előállítani, ráadásul a keletkező hőenergia is hasznosítható. Helyi erőművekkel – nagyobb teljesítménnyel gázturbinában, kisebb teljesítményben robbanó motorban -, a létrehozott áram aztán szolgáltatókon keresztül kerülhetne a háztartásokba. (A metanol rendkívül mérgező, otthoni használata veszélyes lehet.) Napjaink elektromosáram-igénye kielégíthető lenne a metanollal, a távolabbi jövőben esetleg a fűtés is megoldható lenne. Ehhez természetesen szükség lenne a háztartások fűtésének elektromossá alakítására, valamit az áramhálózat fejlesztéséhez, hogy elbírja a kívánt terhelést.
A cikk eredetiben itt olvasható: http://www.homeinfo.hu