fbpx

Jelentősen csökkent Pécs szén-dioxid kibocsátása

A Dalkia erőművi beruházásainak köszönhetően éves szinten 150 ezer tonnával csökkent Pécs szén-dioxid-kibocsátása ahhoz képest, mintha a korábbi rendszernek megfelelően földgázzal állítanának elő energiát – mondta Páva Zsolt (Fidesz) a baranyai megyeszékhely polgármestere sajtótájékoztatón Pécsen.

    A polgármester emlékeztetett arra, hogy a Dalkia Energia Zrt. villamos és hőenergiát előállító pécsi erőművében tavaly november óta üzemel a már korábban beindított faaprítékkal működő mellett az új, szalmatüzelésű blokk.
    Páva Zsolt elmondta azt is, hogy a tisztán megújuló energiaforrások felhasználásával 31 ezer pécsi háztartás távfűtését kiszolgáló rendszer jól vizsgázott a fűtési szezonban.
    A 85 megawatt kapacitású erőmű semmilyen fosszilis energiát nem használ fel, kizárólag biomasszát, ami egyedülálló az EU-ban egy ekkora városban – fogalmazott a városvezető, aki szerint a pécsi megoldás az egész kontinens számára iránymutató lehet az energiatermelésben.     Páva Zsolt elmondta: a Dalkia-csoport létesítménye a pécsi lakosság felét, mintegy 75 ezer embert lát el hőenergiával, de sem a fa-, sem az új szalmatüzelésű blokk üzembe állításából nem érzékeltek semmit a fogyasztók, az átállások zökkenőmentesen történtek.
    Renaud Capris, a magyarországi Dalkia Energia csoport elnök-vezérigazgatója úgy fogalmazott: az erőmű jó példája annak, hogy a biomassza beemelése a távhőszolgáltatásba megtérülő és valamennyi érintett számára előnyös lehetőség.     A vezérigazgató elmondta: egy átlagos évben az erőmű 400 ezer tonna faaprítékot és faipari hulladékot, illetve 200 ezer tonna szalmát használ fel. Hozzátette: az erőmű tüzelőanyaggal történő ellátása évi négymilliárd forintnyi többletbevételhez juttatja a környékbeli mintegy 100 gazdát, emellett a begyűjtés és a szállítás 170 embernek teremt munkalehetőséget.     A Dalkia 24 milliárd forintot költött a szalmatüzelésű blokk megvalósítására. Az 50 megawatt teljesítményű fatüzelésű mellett épült, szalmával és kukoricaszárral üzemelő 35 megawattos berendezés a legnagyobb Magyarországon.
    Az új blokk üzembe helyezésével stratégiai tartalékba került az erőmű két gáztüzelésű kazánja, ezáltal 80 millió köbméter gázt takarítanak meg. A gázkazánok beindítására csak extrém időjárási körülmények között, mínusz 25 Celsius fok alatt van szükség.

Forrás: MTI

Facebook Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .