fbpx

Húsz éve nem voltak ilyen tiszták a városoknál lévő folyók Nagy-Britanniában

Az elmúlt húsz évet tekintve most a legtisztábbak a brit városoknál lévő folyók a Cardiffi Egyetem kutatóinak tanulmánya szerint.

    Az 1991 és 2011 közötti időszakot vizsgáló tanulmány készítői 2300 folyóban mérték fel a makrogerinctelenek előfordulási arányát – ez gyakorlatilag a vízminőség fokmérője -, amely hajdanán jelentősen lecsökkent a nehézipar és a csatornák nem megfelelő karbantartása miatt, ám mára a jelek szerint növekedésnek indult.
A szakemberek szerint a klímaváltozás nagyjából 1-2 Celsius-fokkal növelte a brit folyók hőmérsékletét az elmúlt néhány évtizedben, ám a mostani eredmények azt sugallják, hogy a fejlett szennyezés-szabályozásnak hála, sikerült ellensúlyozni az éghajlatváltozás folyóbeli ökoszisztémákra gyakorolt káros hatásait. Mindez azt jelzi, hogy a természetes élőhelyek minőségének javításával kivédhető a klímaváltozás környezetre gyakorolt negatív hatásainak egy része.
A Cardiffi Egyetem munkatársaiként dolgozó Ian Vaughan és Steve Ormerod a rovarok, csigák, és egyéb mini-ragadozók előfordulásában és elterjedtségében bekövetkezett változásokat vizsgálták a folyókban. A kutatók ezután megnézték, hogy a vízminőség, a hőmérséklet, vagy az áramlás alakulása volt-e leginkább felelős a megfigyelt biológiai változásokért.
A vizsgált 78-féle organizmusból negyven jóval elterjedtebbé vált, tizenkilenc hanyatlani kezdett Anglia és Wales vizeiben. Ezen trendek túlnyomó részét az erős szennyezettség lecsökkenése magyarázta, nem pedig a klímaváltozás okozta melegedés, vagy változó áramlás – olvasható a ScienceDaily ismeretterjesztő hírportálon.
A vízminőség javulása nyomán a tiszta vizet kedvelő organizmusok egy része a magasabban fekvő folyóktól visszatért az alacsonyabban fekvő, korábban szennyezett területeken lévő folyókhoz. A jobb vízminőség továbbá magyarázatot adhat néhány északi irányú vándorlásra is, amelyet korábban a klímaváltozással hoztak összefüggésbe.
“Az elemzésünk egyértelműen kimutatta, hogy a brit folyókban élő gerinctelenek jelentős része érzékeny például az éghajlati változásokra, mivel fontos számukra a megfelelő oxigénellátás, amely azonban csökken a folyó felmelegedésével. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy az elmúlt 2-3 évtizedben bevezetett, és a csatornák, illetve egyéb szennyező források kitisztítására irányuló erőfeszítéseknek hála, ezen érzékeny organizmusok az 1-2 Celsius-fokos melegedés és a gyakori aszályok ellenére is kiterjesztették élőhelyüket” – magyarázta Vaughan.
Az adatokat a brit Környezetügyi Hatóság (Environment Agency) és a Wales természetes erőforrásaiért felelős Natural Resources Wales bocsátotta a kutatók rendelkezésére.

(http://www.sciencedaily.com/releases/2014/06/140602101209.htm)

Forrás: MTI

Facebook Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .