fbpx

Megérné többet komposztálni

Továbbra sem hatékony a hulladékgazdálkodás Szlovákiában. A háztartási hulladék 74 százaléka szemétdombra kerül. A Föld Barátai polgári társulás igazgatója, Branislav Moňok újságírók előtt kijelentette, sokat segítene a helyzeten, ha többen komposztálnának.

Az Európai Unió egyik célkitűzése, hogy 2020-ig a biológiailag lebomló háztartási hulladéknak csak a 35 százaléka kerüljön lerakóhelyekre. A lakásokban keletkezett hulladéknak a 45, a családi házakban összegyűjtött szemétnek az 52 százaléka biológiai eredetű, tehát komposztálásra alkalmas.

„A komposztálásnak több pozitív hatása van“ – jelentette ki Branislav Moňok, mert kevesebb olyan gáz keletkezik, amilyen a nagy szemétlerakókban természetes és szétárad a levegőben. Másrészt a komposzt alkalmas talajtrágyázásra mert nem tartalmaz mesterséges anyagokat. A komposztgyártás hozzájárulhat a tartósan munkanélküliek elhelyezkedéséhez” – véli a Föld Barátai polgári társulás igazgatója .

A szervezet becslései szerint a háztartásokban, a vendéglőkben, iskolai étkezdékben 30-40 százalékos költségcsökkenéshez vezetne a keletkező biológiai hulladék komposztálása. Emiatt a Föld Barátai polgári társulás érintett szerveket arra szólította fel, hogy támogassák a komposztálás elterjedését Szlovákiában.

A kormányzat célja egybevág a uniós elképzeléssel, hogy kevesebb legyen a szemét, erősítette meg a környezetvédelmi tárca képviselője, Maroš Záhorský.
„A hulladékokról szóló törvény módosító javaslata szerint emelkedne a szemétdíj. Ez motiválná a községeket, a cégeket és a háztartásokat hogy kevesebb hulladék kerüljön kidobásra, illetve nagyobb mértékű legyen az újrahasznosítás.

A cikk eredetiben itt olvasható: http://www.hirek.sk

Facebook Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .