fbpx

Öko-gördeszkák a tengerből

Nap, a homok és szörfözés – két kaliforniai fiatal, a harmincéves Ben Kneppers és a huszonnyolc éves David Stover számára sosem elég ezekből. De egyre többször zavarták őket a műanyag hulladékok, amelyet az úgy neveznek, hogy „szellemhálók”, amiket illegálisan a tengerben hagynak. Ezek halálos csapdák a madarak és a halak számára, és a szörfdeszkába is gyakran beleakadnak – írja a latin-amerika.hu.

„Mindig is a tengernél éltünk” – mondja a gépészmérnök Kneppers. „Mi valamit meg szerettünk volna változtatni” – teszi hozzá Stover. Az ötletük: régi hálókból menő gördeszkákat csinálni. A fiatal vállalkozók újrahasznosítási ötletüket Chilében valósítják meg, mint ahogy a Technology Review beszámolt róla. A világ összes tájáról mindenkit az dél-amerikai országba csal a start-up program.

Egy ügyes termelési lánc lehetővé tette, hogy az öko-álom valósággá váljon. A tengerparti városokban átvevőhelyeket hoztak létre a hulladékoknak, a halászati ​​ipar kamionjai pedig kedvező áron viszik a hulladékokat Santiago de Chilébe.

Az újrahasznosítási gyárban kilenc négyzetméterből készül egy úgynevezett tekercsdeszka. A folyamat a következő: a hálókat megtisztítják, beolvasztják, összezúzzák, lehűtik, feldarabolják, és újra beolvasztják, utána beleöntik egy halformába és így készül el a deszka.

Az első kétezer hal stílusú deszkát az alapítók Kaliforniába szállították, ott szerelik rá a tengelyt, csapágyat és a kerekeket. A 135 és 200 dollár között kaphatóak az úgynevezett „Buerok” a hulladékból készült gördeszkák. Igaz, hogy a konkurencia gyakran olcsóbb, de az övéknek az ökológiai értéke nagyobb.

A világ első „tengeri öko-gördeszkái” szeptember óta már kaphatók is a piacon. Kneppers és Stover számára az alapanyag nem fog olyan gyorsan elfogyni. A szellemhálók egytizedei a globális tengeri hulladékoknak, amelyek a WWF természetvédelmi szervezet becslése szerint 640 ezer tonnát tesznek ki.

Forrás: (Joseph Scheppach) / (BSC)

Fordította: Hafuzi Hajnalka

A cikk eredetiben itt olvasható: http://www.latin-amerika.hu

Facebook Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .