fbpx

Nem lesz hulladékhasznosítás a Vértesi Erőműben

Hétfőn 270 dolgozó kapta meg a felmondásról szóló határozatot a Vértesi Erőmű Zrt.-nél. Az érintettek már egy hónappal ezelőtt tudták, hogy év elején kezükbe kapják a papírt. Az elbocsátottak legalább fele oroszlányi.

Mára többen elmondhatják, hogy az utolsó műszakot töltötték a föld alatt. Ezek az emberek megkapták a felmondólevelet és munkájukra már nem tart igényt a bánya.

Márkushegy egyébként gyűjtőhellyé vált az utóbbi évtizedekben. Sokan jöttek a sorra bezáró bányákból, hogy itt teljesítsék a bányásznyugdíjhoz (a mostanra járadékká változtatott juttatáshoz) szükséges 5000 műszakot. Ugyanakkor többen érkeztek még ide nemrégiben a mostoha körülmények között dolgozó erdélyi vájárok közül is. Nekik a végső remény volt az utolsó mélyművelésű bánya életben tartása. A most elbocsátandók számára az Országos Foglalkoztatási Alapítvány már megkezdte a tájékoztatást, nekik átképzést javasolnak: az elvégzett tesztek szerint pályázhatnak bolti eladónak, biztonsági őrnek, valamint nyelvek tanulását is lehetővé tennék számukra.

Úgy tudjuk, hogy az MVM Zrt. december közepi közgyűlésén a gázalapú kazánok beruházása mellett döntött. Lazók Zoltán oroszlányi polgármester szerint hosszabb távon nem látnak garanciát a gáz biztos beszerzésére, bár hatósági árszabályozás érvényesül, tehát a lakosoknak nem fog többe kerülni. De „meddig marad ez így?” – tette fel a kérdést a város vezetője. „Arról nem is beszélve, hogy a sokszoros működési költséget valakinek meg kell fizetnie.”

A polgármester szerint a biomassza-erőmű megépítése nem csupán azért lett volna előnyös a városnak, mert kevesebb embert kellene elbocsátani, hanem azért is, mivel a csordultig levő hulladékkezelők gondját is megoldotta volna. Ugyanis a tervezett biomassza-erőmű a faapríték mellett a helyben termelődött kommunális hulladék egy részét is feldolgozta volna. Mindez pedig tovább borzolja a kedélyeket Oroszlányban. Ennek következtében ugyanis – hogy a biomassza-erőmű helyett gázalapú kazánok fűtenek majd a város 4500 lakásában – újabb elbocsátások jöhetnek 2016 elejétől, mert a gázzal fűtött forró vizes kazánok kezeléséhez 5-6 ember is elegendő, szemben a biomassza-erőmű üzemeltetéséhez szükséges 100-150 fővel.

A bányában tegnap még 580-an dolgoztak. A földalatti bányaterület rekultivációjában, az eszközök kimentésében és a létesítmények bezárásában 2016 közepéig 235 ember vesz majd részt. Arról már a márkushegyi dolgozók érdekképviseleti vezetője, Illés Róbert beszélt, hogy ők továbbfoglalkoztatásukkal megszerzik az átmeneti bányászjáradékra való jogosultságot. A föld feletti létesítmények rekultivációja 2018-ig biztosíthat további munkalehetőséget. A bánya tervezett lezárásával párhuzamosan a Vértesi Erőmű tovább üzemel, biztosítva a térség távhőellátását, illetve már zajlik a szén alapú hőtermelést kiváltó fűtőmű létesítésének engedélyeztetése.

A cikk eredetiben itt olvasható: http://civilhetes.net

Facebook Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .