Így ússza meg a szemétkartell
Egy tavaly elfogadott törvénymódosítás mentheti meg a sokmilliárdos versenyhatósági bírságtól az érintett cégeket – írja a napigazdasag.hu.
Nem vizsgálhatja a 2012–2013 között kiírt hulladékgazdálkodással kapcsolatos közbeszerzéseket a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) – derül ki a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvény módosításából. A változás ez év januárjától lépett hatályba, és arról rendelkezik, hogy erre a periódusra nézve a versenyfelügyelet sem tisztességtelen piaci magatartást, sem versenykorlátozás tilalmának megsértését nem állapíthat meg a szemétgyűjtési és -hasznosítási tenderekben indult eljárásai során.
A Napi Gazdaság megkeresésére a GVH azt közölte, hogy a említett időszakból egyetlen ügyben zajlik ilyen vizsgálat, ezt pedig az Alcufer Kft.-vel, a Fe-Group Invest Zrt.-vel, a Selector Kft.-vel, valamint az Elektronikai Hulladékhasznosító Kft.-vel szemben kezdeményezte a hatóság. Az eljárást azonban a termékdíjtörvény értelmében meg kell szüntetnie a felügyeletnek, ugyanis az úgy rendelkezik, hogy az elmarasztalási tilalom a már folyamatban lévő esetekre is vonatkozik. A hivatal lapunknak azt is jelezte, hogy a GVH a módosítás kapcsán versenypártolással élt – vagyis egy beadványban megpróbálta a döntést a verseny érdekében befolyásolni –, de azt nem vették figyelembe.
Az egyéni képviselői indítványként benyújtott jogszabályi változtatás 2014 decemberében jelent meg először, akkor azonban még konkrét intervallum megnevezése nélkül került a 2015. évi központi költségvetés megalapozásáról szóló törvényjavaslatba. A beterjesztés indoklása úgy szólt, hogy a hulladék gyűjtésére és hasznosítására kiírt közbeszerzések jellegüknél fogva igénylik, hogy az azokon induló felek egymással konzultáljanak és együttműködjenek. A környezetpolitikai célokat ugyanis veszélyeztetnék, ha a nyertes kiválasztásánál egyedül az ár kérdése lenne a döntő szempont. A javaslatot a költségvetési bizottság elfogadta, a törvényalkotási bizottság viszont már az ominózus 2012–2013-as időszakot nevesítő kiegészítéssel bocsátotta szavazásra az országgyűlés elé. A jogszabály szövegét végül ebben a formában fogadta el a ház.
A GVH viszont éppen az információk megosztása és a közbeszerzésekre benyújtott ajánlatok egyeztetése miatt vonta eljárás alá a szóban forgó vállalkozásokat. A gyanú szerint a cégek 2012-től az árak előre fixálásával felosztották egymás között az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. tendereit. Amennyiben a vád megállja a helyét, az ügyben tízmilliárdos büntetést is kiszabhatott volna a versenyfelügyelet.
A cikk eredetiben itt olvasható: http://www.napigazdasag.hu