6,5 milliárd eurós beruházás a hazai közlekedésbe és környezetvédelembe
A regionális politikáért felelős uniós biztos, Corina Crețu 2015. február 13-án jelentette be, hogy elfogadták azt a Magyarországot érintő két operatív programot, melyek révén a környezetvédelembe, az energiahatékonyságba és jobb közlekedési infrastruktúrába ruháznak be.
Az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és a Kohéziós Alapból származó 6,5 milliárd euró uniós támogatás nemzeti társfinanszírozással egészül ki, így összesen 7,7 milliárd eurót fordítanak a magyar polgárok életminőségét is jelentősen javító programokra. Számos beruházás valósul meg olyan területeken, mint az árvízvédelem, az ivóvízminőség javítása, vagy a fokozott hulladék-újrahasznosítás és a szennyvíztisztítás; ezek az intézkedések kedvező hatással lesznek a hazai lakosság mindennapi életére. A lakó- és középületeket érintő energiahatékonysági intézkedések a megújuló energiaforrások előtérbe helyezésével együtt nem csak az energiaköltségeket csökkentik, hanem az üvegházhatásúgáz-kibocsátást is.
Az egész országban várhatóak közúti és vasúti fejlesztések. A vasúti közlekedést tekintve folytatódik a fő vonalak, köztük több állomás – pl. a békéscsabai, székesfehérvári és szombathelyi – korszerűsítése. A magyar városok hamarosan élvezhetik a zöldebb, biztonságosabb és utasbarátabb városi közlekedés előnyeit.
A programok elfogadása alkalmával Corina Crețu biztos a következőképpen nyilatkozott: „A két program hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország a fenntartható növekedés pályájára álljon amellett, hogy az ország lakossága a mindennapi életben is megtapasztalja a konkrét előnyöket. A stratégiai közlekedési összeköttetések korszerűsödnek; a kulcsfontosságú vasúti útvonalak modernebbek lesznek, az autópályák országhatárokig tartó kiépítése folytatódik, és javul a regionális megközelíthetőség. Az uniós támogatásnak köszönhetően Magyarország vidéki nagyvárosai is bekapcsolódnak a kontinenst átszelő transzeurópai közlekedési hálózatba, növelve a helyi gazdaságok megközelíthetőségét és a beruházás szempontjából lényeges gazdasági vonzerejét.”
A környezetvédelmi és energiahatékonysági operatív program várható főbb eredményei:
- 1,1 millió lakost érintenek az árvízvédelmi intézkedések;
- további 340 ezer lakosnak javul a vízellátása;
- további 800 ezren részesülnek jobb szennyvíztisztításban;
- további 60 ezer tonna/év szilárdhulladék-újrahasznosító kapacitást létesítenek;
- az üvegházhatásúgáz-kibocsátás évente több mint 1,544 millió tonna CO2-egyenértékkel csökken.
Az integrált közlekedés operatív program várható főbb eredményei:
- közel 240 km, az országhatárig kiépülő autópálya;
- gyorsabb vasúti közlekedés, közel 280 km vasúti szakasz korszerűsítése;
- kevesebb hajós baleset a Dunán;
- vonzóbb helyi tömegközlekedés a több mint 132 km újonnan épülő vagy korszerűsítendő metró-, villamos- és vasútvonalon.
További információk:
- Magyarország Partnerségi Megállapodása a 2014–2020-as fejlesztési időszakra
- Az operatív programok összefoglalói
Forrás: http://ec.europa.eu