Már megint kincsesbánya lett a szemét
A lejárt, tönkrement étellel csak a baj van. Megromlik, büdös lesz és vonzza a nem kívánatos életformákat: rovarokat és baktériumokat. Ezért igyekeznek a lehető leghamarabb megszabadulni tőle az emberek; pedig ez lehet a következő „aranybánya” – ma.hu.
Alig pár évtizede fedeztük fel az egy atomnyi vastag grafitot, mely a grafén nevet kapta. Ipari előállítása azonban mindmáig nem megoldott, annak ellenére sem, hogy az anyag rengeteg előnyös tulajdonsággal bír. Legnagyobb problémát skálázhatósága jelenti: napjainkban csupán kis mennyiségben tudjuk előteremteni, ennek megfelelően igen drága. Kutatók garmadája dolgozik azon, hogy hatékonyabb (azaz olcsóbb) módszert hozhasson létre.
Úgy tűnik,belátható időn belül siker koronázhatja az erőfeszítéseket. A PlasCarb a világon elsőként élelmiszert alakít át grafitos szénné, a grafén előfutárává. Mégpedig biogázból, azaz metánból, melyet speciális, rohadó élelmiszerrel etetett mikrobák termelnek. Mivel már ma is léteznek biogázt használó épületek és autók, előállítása nem titok az emberiség előtt.
A PlasCarb azonban eggyel tovább lépett, és olyan eljárást fejleszt, mely kivonja a szenet a biogázból, ezzel tiszta grafitos szenet állítva elő. Jelenleg azon dolgoznak, hogy az így kapott anyag tisztaságát növeljék. És ki tudja, lehet, hogy innen már csak egy kis lépés a grafén előállítása, ami jelentősen lecsökkenthetné az anyag létrehozásának költségét.
A cikk eredetiben itt olvasható: http://www.ma.hu