fbpx

Betiltják a kotrási hulladék tengerbe öntését a Nagy-korallzátonynál

Teljesen betiltják a kotrási hulladék tengerbe eresztését az ausztrál Nagy-korallzátony térségében.

A Greg Hunt ausztrál környezetügyi miniszter által benyújtott törvényjavaslat örökre véget vet a 345 ezer négyzetkilométeren elterülő Nagy-korallzátony tengeri park (Great Barrier Reef Marine Park) területét érintő gyakorlatnak.

Hunt szerint a szövetségi törvényjavaslat a tengeri parkban lévő világörökségi helyszín 99 százalékának fog védelmet nyújtani, a fennmaradó egy százalék megóvásáról a queenslandi kormány fog gondoskodni, amely már elkötelezte magát a kotrási hulladék tengerbe öntésének korlátozása mellett.

A miniszter hangsúlyozta továbbá, nem igaz, hogy a tengeri park csupán a Nagy-korallzátony vizeinek töredékét foglalja magába. Mint fogalmazott: “a park a korallzátony térségének 99 százalékára kiterjed, és a szövetségi törvény ennek egészét lefedi, míg a maradék 1 százalék állami szintű védelmet fog élvezni”.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) világörökségi bizottsága júniusban fog dönteni arról, hogy a veszélyeztetett világörökségi helyszínek közé sorolja-e a világ legnagyobb koralltelepét.

A törvényjavaslat megszületése előtt a helyi környezetvédő csoportok heves tiltakozásba kezdtek a queenslandi Abbot Point kikötő nagyarányú szénterminál-bővítésének keretében kikotort hulladék tengerbe eresztése ellen.

Az Ausztrália keleti partjainál 2300 kilométer hosszan elnyúló Nagy-korallzátony 400-féle korallnak, 1500 halfajnak és négyezerféle puhatestűnek ad otthont, köztük néhány súlyosan veszélyeztetett állatfajnak is.

Forrás: MTI

Facebook Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .