Továbbfejlesztik a szilárdhulladék-gazdálkodási rendszert Észak-Magyarországon
Az Új Széchenyi Terv Környezet és Energetikai Operatív Program keretében mintegy 4,5 milliárd forintból fejleszti tovább szilárdhulladék-gazdálkodási rendszerét a Heves Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás – a 2016 márciusára megvalósuló beruházás projektnyitó konferenciáját csütörtökön tartották Egerben.
A 81 önkormányzatot összefogó társulás hulladékgazdálkodási rendszere 2009-től működik. A most induló projektben 57 Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád megyei települési önkormányzat vesz részt, a beruházás megközelítőleg 160 ezer embert érint.
A projekt összköltségéből pályázaton több mint 4,1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert a társulás, az önerőt pedig a Miniszterelnökség biztosítja.
Mácsár Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium vezető tanácsosa köszöntőjében hangsúlyozta: a beruházás a környezetvédelem, a lakosok életminőségének javítása tekintetében, illetve a korszerű hulladékgazdálkodás megteremtésében is előrelépést jelent.
Felidézte: a jogszabályokban megfogalmazott célok között szerepel a 2015-re előírt szelektív hulladékgyűjtési-rendszer kialakítása, valamint az, hogy 2020-ig a háztartásokban termelődő papír, üveg, fém és műanyag hulladékok esetében legalább 50 százalék legyen az újrafelhasználásra történő előkészítés, illetve az újrafeldolgozás aránya. Az említetteken túl nagy hangsúlyt kap a zöldhulladék kezelése is.
Hangsúlyozta: mindez csak megfelelő lakossági szemlélet és magatartás esetén lesz biztosítható.
Habis László, Eger polgármestere, Heves Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás elnöke hangsúlyozta, hogy komplex fejlesztésről van szó. Része ennek a szemléletformálás, azaz a “napi hulladékprodukciós szokásaink és a hulladékgazdálkodással kapcsolatos magatartásunk” megváltoztatása is.
Elhangzott: a projekt kiemelt célja a megelőzés, a program ezért kiterjed a szelektív hulladék-begyűjtő kapacitás növelésére, a begyűjtött hulladék előkezelésére és a meglévő, Hejőpapiban működő hulladéklerakó bővítésére is.
A projekt részeként Egerben komposztálót, szelektív válogatóművet és hulladékudvart létesítenek. Ez utóbbi a háztartásban keletkező hulladék egy részét díjfizetés nélkül fogadja, egyben “újrahasználati központként” is funkcionál majd, ahol lehetőség lesz a használt cikkek átadására, cseréjére.
Forrás: MTI