fbpx

Hárommilliárdos hulladékgazdálkodási fejlesztés Szabolcsban

Több mint hárommilliárd forint értékű fejlesztést valósít meg október végéig a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Települési Szilárdhulladék-gazdálkodási Társulás – közölte Seszták Oszkár társulati elnök, a megyei önkormányzat Fidesz-KDNP-s elnöke az európai uniós támogatású projekt szerdai bemutató konferenciáján Nyíregyházán.

Az önkormányzati tisztségviselő elmondta, hogy a 3,2 milliárd forint összegű beruházás során mechanikai-biológiai kezelőmű épül a nyíregyházi, a kisvárdai és a nagyecsedi regionális hulladéklerakó telepen.

Emellett a szelektív hulladékgyűjtéshez 100 ezer, míg a házi komposztáláshoz 35 ezer darab gyűjtőedényt vásárolnak és helyeznek ki a térség 241 településének házaihoz, valamint a hulladékszállításhoz gépkocsikat vásárolnak.

Éberhardt Gábor, az Észak-alföldi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a 3,2 milliárdos projekt az Európai Unió 95 százalék arányú támogatásával valósul meg.

Az 5 százalékos saját forrást, közel 250 millió forintot a társulat alapítói, 241 Borsod-Abaúj-Zemplén megyei és szabolcsi települési önkormányzatok biztosították. A szomszédos megye zempléni részéről 11 település szállítja a háztartási hulladékot a kisvárdai lerakóba.

Az igazgató projektről szólva kiemelte: a nyíregyházi, a kisvárdai és a nagyecsedi telepen épülő mechanikai-biológiai kezelőművekben az oda szállított, szelektíven gyűjtött szerves hulladékot darálják majd és komposztot készítenek belőle. A hasznosítással csökkentik a lerakott hulladékok mennyiségét is, ami a telepek befogadó kapacitásának kihasználtsága szempontjából fontos.

A szelektív hulladékgyűjtéshez még a nyáron kihelyezik a 100 ezer edényt a településekre, illetve az ottani úgynevezett gyűjtőszigetekre.
A házi komposztáláshoz ugyancsak megkapják az eszközöket a települések lakói.

Éberhardt Gábor megjegyezte, hogy a mostani, 3,2 milliárd forint értékű fejlesztés a térség szilárdhulladék-gazdálkodási programjának a második üteme. Az I. üzemben, szintén az Európai Unió támogatásával, 9,2 milliárd forintos költségből 2011. végéig hozták létre a nyíregyházi, a kisvárdai és a nagyecsedi regionális lerakó-telepet, illetve Nyíregyházán hulladékválogató csarnok is épült.

Forrás: MTI

Facebook Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .