fbpx

VKSZ: A hulladék szabályos gyűjtése a társasházak kötelessége

A Veszprémi Közüzemi Szogláltató Zrt. közleményben reagált a Demokraták Veszprémért sajtótájékoztatóján elhangzottakra – írja a vehir.hu.

A települési szilárd és folyékony hulladékkal kapcsolatos közegészségügyi követelményekről szóló 16/2002. (IV.10.) EüM rendelet 5.§ (1) bekezdése szerint a gyűjtőedényeztet zárható helyiségben vagy zárható tárolóban kell elhelyezni.

A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás végzésének feltételeiről szóló 385/2014. (XII. 31.) Korm. rendelet 5. § (1) szerint: ezt az ingatlanhasználónak kell megtennie, (a törvény értelmében ingatlanhasználó a társasház vagy lakásszövetkezet is) úgy hogy a települési hulladék gyűjtésére szolgáló gyűjtőedényt az ingatlanon belül tartja, azt közterületen tartósan csak a közterület használatára vonatkozó önkormányzati rendeletben meghatározottak szerint helyezheti el.

A gyűjtőedényzet zárható helyiségben vagy zárható tárolóban való elhelyezéséről szóló részletes szabályokat a települési szilárd hulladék kezelésével kapcsolatos közszolgáltatásról szóló 1/2014. (I.30.) önkormányzati rendelet tartalmazza.

AHOGY A FENTI JOGSZABÁLYI RENDELKEZÉSEK IS RÁMUTATNAK A TELEPÜLÉSI SZILÁRD HULLADÉK SZABÁLYOS, KÖRNYEZETSZENNYEZÉST KIZÁRÓ MÓDON TÖRTÉNŐ GYŰJTÉSE AZ INGATLANHASZNÁLÓ – JELEN ESETBEN A TÁRSASHÁZAK – KÖTELEZETTSÉGE.

A közszolgáltató feladata ott kezdődik a folyamatban, hogy az ingatlanhasználók által a közszolgáltató szállítóeszközéhez rendszeresített gyűjtőedényében gyűjtött települési hulladékot az ingatlanhasználóktól összegyűjti és elszállítja a Hulladék törvény 42. § (1) értelmében.

Amennyiben az ingatlanhasználó a települési hulladék gyűjtésére szolgáló gyűjtőedényt nem az ingatlanán belül tartja, úgy azt elhelyezheti tartósan közterületen is, de csak az önkormányzati rendelet előírásai szerint.

Mivel vonatkozó esetben az ingatlanhasználó – társasház – nem tudja megoldani a gyűjtőedény ingatlanon történő elhelyezését, ezért neki kell betartania a közterület használatára vonatkozó előírásokat, függetlenül attól, hogy az a gyűjtőedény az ingatlanhasználó tulajdonában van, vagy másik féltől bérli. (A másik fél jelen esetben a közszolgáltató.)

A közszolgáltatóval megkötött szerződés azonban a konténerek bérletével kapcsolatban arról rendelkezik, hogy a konténerek helyének kialakításáról és környezetének tisztántartásáról a megrendelő, azaz a társasház köteles gondoskodni.

Attól a ténytől, tehát hogy a közterületen lévő hulladékgyűjtő edényben elhelyezett hulladék – az átvétel pillanatától – a közszolgáltató tulajdona, még nem következik, hogy a közterületen történő elhelyezés feltételeit ugyanúgy a közszolgáltatónak kell biztosítania, hiszen ebben az esetben, azokat érné hátrányos megkülönböztetést – megsértve az egyenlőség alkotmányos jogát – akik a hulladéktárolót a saját ingatlanukon helyezik el.

Jelen helyzet tisztázására, a – szelektív – hulladékgyűjtő szigetek üzemeltetési modellje sem keletkeztet jó analógiát, vagy vizsgálati prepozíciót.

( Hulladékgyűjtő sziget közterület-használati engedély birtokában, nyílt téren létesíthető az egyes hulladékgazdálkodási létesítmények kialakításának és üzemeltetésének szabályairól szóló 246/2014. (IX. 29.) Korm. rendelet előírásai szerint. Érthető is ez, hiszen a gyűjtősziget az egész település lakossága, sőt a turisták számára is elérhető, azzal a céllal, hogy minél több értékes hulladék anyag kerüljön hasznosításra. )

A vegyes hulladékok gyűjtésére szolgáló edényben ugyanis, csak az az ingatlanhasználó helyezheti el a hulladékát, hiszen az ellenértékét is ő fizeti a közszolgáltatónak. A társasházak részére tehát a zárhatóság megteremtése, többek között azt a célt is szolgálja, hogy az általuk igénybevett és fizetett szolgáltatást más társasház, vagy éppen más település lakói ne használhassa jogosulatlanul.

A „VKSZ” Zrt. fenti érvelés mentén, illetékesség hiányában nem tervezi a zárt konténertárolók saját jogon történő megépítésé, ellenben bérleti konstrukciójával továbbra is segítséget kínál a társasházaknak kötelezettségeik teljesítésében.

A Demokraták Veszprémért frakciója korábban azt a véleményt fogalmazta meg, hogy a közterületen, a szolgáltató tulajdonában lévő konténereket nem a társasházak, hanem a szolgáltató kötelessége zárt helyiségben elhelyezni.

A cikk eredetiben itt olvasható: http://www.vehir.hu

Facebook Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .