Szlovákia hulladéktárolásban már nagyhatalomnak számít
Szlovákia nem tudja újrahasznosítani az ország területén keletkezett háztartási hulladékot, így annak többsége a lerakókban tornyosul. A legális hulladéklerakók száma folyamatosan csökken, ám az illegálisakból még mindig több ezer van – írja a felvidek.ma.
Európai mércével nézve Szlovákia hulladéktárolásban már nagyhatalomnak számít. A lerakókban történő tárolás a hulladékkezelés legolcsóbb formája. Az újrahasznosításban viszont már nagyon hosszú ideje nem sikerül elérni nálunk olyan eredményeket, hogy ez jelentős mennyiségcsökkenéssel járjon.
Szlovákiában jelenleg 2,5 ezer illegális szemétlerakó van nyilvántartásban, ám a tényleges számukat 7 ezerre becsülik a szakemberek. A 2016-2020 időszakban 124 legális hulladéklerakó működésével számolnak, így a kommunális hulladék háromnegyede a lerakókban köt ki.
Míg 1994-ben Szlovákia területén 617 hivatalos hulladéklerakó működött, mára a számuk lecsökkent 124 –re, és a bennük tárolt hulladék mennyisége 29,8 millió tonnáról 9,1 tonnára csökkent.
Sajnos ez a mennyiségcsökkenés nem csak a környezettudatosságnak tudható be, hanem az illegális lerakók használatának. Szakemberek becslése szerint, az ilyen „tárolók” száma meghaladhatja akár a 7 ezret is.
Nem áll rendelkezésre elegendő kapacitás a hulladék anyagok újrahasznosítására, ebből kifolyólag a környezetvédelmi minisztérium adatai alapján a kommunális hulladék háromnegyedét lerakókban tárolják.
„Nagyon kívánatos lenne, ha az állami támogatások folyósítása a gyűjtőudvarok számának növekedésében és a válogatott hulladék szélesebb szortimentjében nyilvánulna meg”- mondta el Matúš Čupka pozsonyi környezetvédelmi aktivista. Szerinte Pozsony lemaradásban van, ellentétben Szlovákia számos más településével, nem válogatja külön a területén keletkező biohulladékot.
Az illegális szemétlerakók felszámolására a környezetvédelmi tárca a „Szlovákia nagytakarítása” megnevezésű programjában mostanáig 10 millió eurót költött. Ez az összeg azonban ezekre a célokra messze nem elegendő, és nem csökken az illegálisan tárolt hulladék mennyisége, de a lerakók száma sem.
A probléma megoldását hivatott segíteni a hulladékkezelésről elfogadott új törvény, amely januártól megnövelte a rendőrség hatáskörét és a kiszabható büntetés nagyságát.
A cikk eredetiben itt olvasható: http://www.felvidek.ma