Ipari hulladék és más települések szemete kerül Vásárhelyre
Miközben Vásárhely anyagi okokból Felgyőre szállítja a szemetet, addig tucatnyi település kukáit és ipari hulladékát a város határában halmozzák fel – írja a vasarhely24.com.
Hogy ki hova viszi a hulladékát az elsősorban gazdaság kérdés, mondta megkeresésünkre Kovács Pál, a Hódmezővásárhelyi Köztisztasági Nonprofit Kft. ügyvezetője. Az, hogy a város új cége a felgyői lerakóba szállít, a szállítási költséget is beleszámítva, sokkal kedvezőbb konstrukció a befogadás tonnánként ára miatt, mintha ez a lelei úti depóba történne.
Ugyanakkor tény, hogy a Vásárhely határában működő – részben a város által is tulajdonolt – depóba egyre kevesebb hulladék kerül. 10 éve ez még 70 ezer tonnára rúgott. Ebben nemcsak városi, vásárhelyi, és nemcsak kommunális hulladék volt, hanem közel 20 település összes szemete. Mára ez jelentősen lecsökkent, 6-12 település kukáinak tartalmát szállítják mindössze ide – mondta Kovács Pál, ám erre pontos adatuk nincs, tette hozzá.
Ennél sokkal fajsúlyosabb az, mondta el a Vásárhely24 kérdésére a Köztisztasági kft ügyvezetője, hogy jelentős mennyiségű ipari hulladékot is szállítanak Hódmezővásárhelyre. Az aggály nem is ennek mennyiségére vonatkozik, hanem a befogadás körülményeire. Kovács Pál hangsúlyozta, vajon rendelkezik-e az A.S.A. az ipari hulladékok befogadásához szükséges engedélyekkel, ezeket az engedélyeket maradéktalanul betartják-e. Kiemelte, különösen fontos kérdés ez az olajos hulladékok kezelése esetén, melyek kimondottan károsak a környezetre. Ha a szabályokat betartják, nincs baj, de ha nem, vagy hiányosságok vannak, úgy környezet és természetkárosító hatása lehet.
fotó:az új rendszerben gyűjtött vásárhelyi kommunális hulladékot Felgyőre viszik
Hódmezővásárhely városa jelenleg 38,17 százalékos kisebbségi tulajdonrésszel bír az A.S.A. Köztisztasági Kft.-ben. Eddig a többségi tulajdonos jelölte ki az ügyvezetőt, a város küldöttét nem választották meg az elmúlt években még társügyvezetőnek sem. Kovács Pál hangsúlyozta, a város az érdekeit eddig igen korlátozott mértékben tudta csak érvényesíteni, de információi szerint a város vezetői ezen változtatni szeretnének. Hozzátette, a felelős tulajdonosi magatartás kialakításához szükséges információval a város nem rendelkezik. Nincs infó a cég napi gazdasági helyzetéről, milyen beszállítókkal, szállítói kötelezettségekkel rendelkezik, stb. Pedig ez a minimum, ami elvárható lenne.
A lelei úti depónia működésének jövője a gazdaságossági kérdéseken valamint a környezetvédelmi előírások, engedélyek betartása mellett azon múlik, mindezt látja, megismeri-e a város a közeljövőben. Ezek után lehet eldönteni, gazdasági és környezetvédelmi szempontokat figyelembe véve, átalakításokkal, vagy anélkül működhet-e tovább, vagy felszámolják és rekultiválásra kerül-e. A kérdésben a város, az itt élők érdekeit, elsősorban a környezeti hatásokat figyelembe véve fog dönteni, mondta Kovács Pál.
A cikk eredetiben itt olvasható: http://www.vasarhely24.com