Legyen rutin a környezettudatos vásárlás – Zöldlista vásárló program
Idén is meghirdeti a környezettudatos vásárlásra ösztönző kampányát az OKTF Nemzeti Hulladékgazdálkodási Igazgatóság (OKTF NHI). A Zöldlista Vásárló Program üzenete 2012-es elindulása óta változatlan: dönts környezettudatosan és vigyél haza kevesebb hulladékot a nagybevásárlások alkalmával. A pünkösdi hétvégén, 2016. május 13-14-én az ország 26 TESCO áruházában kínálnak lehetőséget a vásárlóknak a környezettudatos bevásárlással kapcsolatos tudnivalók megismerésére és elsajátítására. Az OKTF NHI 6 ajánlott vásárlási szemponttal segíti az érdeklődőket abban, hogy gazdaságosabban és nem utolsósorban környezettudatosan vásároljanak. A kampányban aktív szerepet vállal Till Attila, televíziós műsorvezető, aki maga is környezettudatosan éli mindennapjait.
Hazánkban évente fejenként 400 kg hulladék keletkezik, melynek jelentős részét bevásárlásaink alkalmával visszük haza. Vásárlásaink 40%-a nem előre tervezett, sok esetben felesleges. Az ebből származó haszontalan cikkekkel pedig csak a hulladék mennyiségét növeljük. Az OKTF NHI erre a problémára szeretné felhívni a figyelmet a Zöldlista Vásárló Program segítségével. A pünkösdi hétvégén, 2016. május 13-14-én országosan 26 TESCO áruházban mindenki próbára teheti magát: megtudhatja, valójában mennyire gondolkodik és vásárol környezettudatosan. A kampány keretében az OKTF NHI 6 vásárlási szemponttal segít abban, hogyan legyünk környezettudatos vásárlók.
“A környezettudatos vásárlás lényege nem az, hogy valahogy kitaláljuk az életünket úgy, hogy ne képződjön semmifajta hulladék körülöttünk. Ez lehetetlen. A környezettudatos vásárlás lényege az, hogy átgondoljuk, hogy mit csinálunk.” – vallja Till Attila.
Bevásárlólista, bevásárlótáska, nagy kiszerelésű termékek, minimális csomagolás, hazai és idény termények, áruházi szelektív gyűjtőedények használata. Ezek segítségével környezettudatosan, a hulladékképződés csökkentését szem előtt tartva tölthetjük meg kosarunkat.
6 tipp a környezettudatos vásárláshoz
Listát készítve, bevásárló kocsit tolva nem kerül felesleges termék otthonra. – Az előre elkészített bevásárlólista nagy segítség lehet, hiszen azt követve hatékonyabb, gyorsabb és olcsóbb lehet a bevásárlás.
A szennyező műanyag szatyrokon túl a környezetbarát táska az úr. – Kinek ne állna otthon halmokban a sok nejlonszatyor? Ezek azonban nemcsak környezetszennyezőek, hanem kevésbé tartósak is, mint egy bevásárlókosár vagy bevásárlótáska.
A kevesebb néha nem több, hiszen a nagyobb kiszerelésű termékekkel hulladékot, időt és pénzt takarítasz meg. – Nagyobb kiszerelésű termék vásárlása esetén nemcsak pénz lehet spórolni, hanem a keletkező hulladék mennyiségét is lehet csökkenteni. Méreténél fogva tartósabb, hosszabb ideig elegendő, így nem kell minden bevásárlás alkalmával újra és újra megvenni.
Válaszd az egyszerűen különlegest: ne vigyél haza rengeteg felesleget! – Keressük a polcokon a kevésbé csomagolt árukat, utántöltőket, így kevesebb hulladék kerül a háztartásunkba.
Ha fontos az egészséged, válaszd a hazai, friss idényterméket! – A helyi áruk választásával jelentősen csökkenthető a szállítás okozta környezetterhelés, valamint a magyar termelők munkáját is támogathatjuk.
Készülj a nagy dobásra, szelektáld a hulladékot, segítsd annak újrahasznosítását! – A legtöbb áruházban a különböző csomagolási hulladékokon kívül (üveg, papír, fém, műanyag) a használhatatlanná vált világítótesteket, izzókat, lemerült elemeket és elektronikai készülékeket is átadhatod hasznosításra. Kösd össze a vásárlást a szelektív gyűjtéssel és indulj teli kosárral vásárolni!
Az OKTF NHI által ajánlott szempontok betartásával mindannyian hozzájárulhatunk környezetünk védelméhez, egyben kíméljük pénztárcánkat és időt is megtakaríthatunk. Hiszen a cél az, hogy „Legyen rutin a környezettudatos vásárlás!”.
A kampányban résztvevő áruházak listája és minden további információ a kampány honlapján érhető el: www.szelektalok.hu/zoldlista
Forrás: OKTF NHI sajtóközlemény