Bioműanyagok ipari felhasználást célzó 780 milliós kutatás-fejlesztésbe kezdtek
Biológiailag lebomló műanyagok ipari felhasználhatóságát célzó – mintegy 780 millió forintos, hatvan százalékban uniós forrásból finanszírozott – kutatás-fejlesztési projektet indított a komlói Rák Antenna Gyártó Kft. vezette konzorcium – közölte a vállalat az MTI-vel.
Az 1968-ban alapított, ötezer négyzetméteres csarnokában mintegy 130 embert foglalkoztató, műanyag alkatrészek fröccsöntésével, festésével és lakkozásával foglalkozó magyar tulajdonú cég ügyvezetője, Rajnai Norbert kifejtette: a vállalat konzorciumi partnerével, a debreceni Plastic-Form Kft.-vel az ipari felhasználási és minőségi követelményeknek megfelelő biológiailag lebomló – úgynevezett PLA-alapú – műanyagok feldolgozásához fejleszt ki technológiát.
Ismertetése szerint a kukoricából előállított PLA (politejsav) alapú műanyagok sajátossága, hogy ipari komposztálóban – 80 százalékos páratartalom mellett, 45-60 fokos hőmérsékleten, biokultúra hozzáadásával – egy hónap alatt teljesen lebomlanak. Jellemző felhasználási területei a csomagolóanyagok, illetve a rövidebb élettartamú használati tárgyak, például műanyag evőeszközök, tálcák – sorolta.
Rajnai Norbert kiemelte: a nemzetközi újdonságot jelentő kutatások e műanyagok habosíthatóságának, szálerősítésének, hőtűrésének, éghetőség-csökkentésének, illetve ütésállóság-javításának fejlesztését célozzák, de speciális fröccsöntő szerszámok előállítását is tervezik.
Az ügyvezető szerint a biológiailag lebomló PLA-fröccsöntési gyártástechnológia jelentősen hozzájárulhat a környezeti terhelés, köztük az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez.
Úgy vélte, fejlesztéseiket többek között a szépség-, és az autóipar alkalmazhatja majd. A PLA-műanyagok kristályosodási képességének javítása elősegítheti a gyors és hatékony fröccsöntést, gyorsabb ciklusidőt, gazdaságosabb termelést eredményez.
Forrás: MTI