Nem nyugodnak a kedélyek a DAREH körül
Újabb vita alakult ki a békéscsabai közgyűlés decemberi közgyűlésén a DAREH-ről, a döntést a testület elhalasztotta a januári testületi ülésre.
Korábban többször beszámoltunk a DAREH körül kialakult helyzetről, a társulás üléseiről, személyi változásairól. A társulásbál bekövetkezett változásokat tárgyalta a békéscsabai közgyűlés is önálló napirendi pontban.
Ebben szerepelt az elnök leváltása, ideiglenes elnök megválasztása. A társulás egyúttal módosította a közszolgáltatási szerződését, amely kizárólag azokra a tag önkormányzatokra vonatkozik, akik a feladatellátási szerződést elfogadták, vagyis átadták a közszolgálati feladatok ellátását a DAREH BÁZIS Hulladékgazdálkodási Nonprofit Zrt.-nek. Továbbá elfogadták a DAREH 2015. évi beszámolóját és üzleti jelentését, a 2016-os üzleti tervét, a javadalmazási szabályzatát. Döntés született arról, hogy a társulás új szerződést köt a tagtelepülésekkel. Szintén elfogadta a taggyűlés a felek jogainak és kötelezettségeinek kiegészítését. Békéscsabán a közszolgáltatás tartalmi elemei többletszolgáltatásokat tartalmaznak az Országos Hulladékgazdálkodási Közszolgáltatási Tervhez képes. Többek között az OHKT zöldhulladék begyűjtésére 8 alkalmat határoz meg, ezzel szemben a megyeszékhelyen megközelítőleg 34 alkalommal végzik el ezt a feladatot, ezért szükséges közszolgáltatási minimum követelményeket meghatározni, hogy a szolgáltatás színvonala ne csökkenjen. A működési koncepcióról nem született döntés, ugyanakkor Békéscsaba és a Társulás között kötött alapszerződésben rögzítették, hogy csak akkor lép érvénybe, amikor a Békéscsabai Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft-vel kötött hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződés lejár.
Az előterjesztés kitért még a november 23-i rendkívüli taggyűlésen elfogadott határozatokra. A társulás elnökének Molnár Sándort, alelnökének pedig Farkas Jánost, Magyarcsanád polgármesterét nevezték ki. A DAREH felügyelőbizottság elnöke Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere lett. Szintén ezen a gyűlésen döntöttek a tagok a működési hozzájárulás mértékéről, amelyet 60 forint/fő összegben állapítottak meg. A hozzájárulásokat a településeknek legkésőbb 2017. március 31-ig kell megfizetniük. A társulás pályázatot kíván benyújtani eszközök beszerzésére. A közgyűlésnek két ügyben kellett döntenie, egyrészt a 2017-es évre esedékes hozzájárulás megfizetéséről, másrészt a javasolt kiegészítéseket tartalmazó új feladat-ellátási szerződés megkötéséről.
Mi történik a jelenlegi közszolgáltatóval?
A legnagyobb vita a jelenlegi közszolgáltató, a Békéscsaba Nonprofit Kft. jövőjével kapcsolatban alakult ki. A közszolgáltatóval 2014-ig élő szerződése van a városnak. Tisztázandó, hogy a jövőben, mivel a DAREH lesz a közszolgáltató, akkor kaphat-e megfelelőségi nyilatkozatot a Békéscsaba Nonprofit Kft., illetve biztosítani szükséges az alvállalkozói rendszer biztosítását. A következő közgyűlésre egy javaslatot kell összeállítani a cég jövőjével kapcsolatban.
El kellene indulni
A kivitelező cég 13 millió forintért vállalná, hogy újraindítsa a rendszert. A garancia viszont 2 évre szól, így az egyeztetések folyamatban vannak. Az üzem működése az éles bevetésen derül ki.