fbpx

Előtérbe kerül a hulladékégetés

Több ezer tonna települési hulladék megsemmisítése folyik a fehér falak mögött úgy, hogy a hulladékégető kéménye óratoronynak van álcázva.

Kínában kétségbeesett harcot folytatnak az egyre csak növekvő hulladékhegyekkel, melyre új megoldásként építési kapacitásokat építenek ki olyan módon, hogy a lakossági ellenállás csökkentése miatt megpróbálják minél inkább a környezetbe beépíteni a műveket a környezeti kibocsátások csökkentése mellett.

Ennek ékes példája a Shanghai-tól 100 km-re fekvő Wujiang város peremkerületében megvalósult 1500 tonna/nap kapacitású hulladékégetőmű, ahol az égetőmű kéménye egy óratoronynak lett megformázva.

A hulladékégetés során nyert hővel meghajtott turbinákkal 500.000 kilowattóra villamos energiát termelnek kedvezményes tarifán a hálózatra, amelynek mértéke duplája mint a széntüzelésű erőműveknél.

A Pekinget körülvevő szeméttelepeket a „hetedik körútként” emlegetik, mert annyi van belőlük, hogy körbeveszik a metropolist. A szeméttelepek talajvízszennyező hatása és bűze miatt egyaránt sok kritika érte a kínai kormányt, amiért nem kezeli korszerű megoldásokkal a hulladékgazdálkodási problémát.

A települési hulladékok kezelése ma még Kínában nagyon alacsony mértékű, a kínai kormány kalkulációi szerint 2016 és 2020 között 28 milliárd dollár ráfordításra lenne szükség, hogy a hulladékok energetikai hasznosítása a szükséges mértékben növekedjen. A kormány terve az, hogy naponta 500 000 tonna hulladékot égessenek el az országban, vagyis két és félszer többet, mint amennyit 2014-ben. Az országban jelenleg 223 szemétégető erőmű működik, melyek számát 2020-ra meg kellene duplázni.

2015 végén a napi szemétégetés 235 224 tonna volt, ami jelentős lemaradást mutatott a kitűzött 300 000 tonnás célhoz képest.

Az égetőművek telepítésénél a legnagyobb problémát az önkormányzatok és lakosság ellenállása okozza a bűzhatás és a toxikus anyagok kibocsátása miatt, melyet a kínai vezetés úgy próbál meg kompenzálni, hogy szigorítják az égetőművek ellenőrzését és kedvezőbb díjú víz, hő és villamos energia díjakat kínálnak az üzem környezetében élőknek.

 

Forrás: Reuters

 

Facebook Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .