fbpx

Az Európai Parlament az EB-nél magasabb kibocsátáscsökkentési célt szorgalmaz

Az Európai Parlament támogatta az Európai Bizottság által korábban bemutatott zöld megállapodás célkitűzéseit, de annál magasabb kibocsátáscsökkentési célt szorgalmaz, és ehhez méltányos, szolidáris átállási mechanizmust tart szükségesnek.

A képviselők szerdán 482 szavazattal, 136 ellenszavazat és 95 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásukban támogatásukról biztosították az Európai Bizottság fenntartható beruházásokat szolgáló befektetések ösztönzését célzó tervét. Kijelentették, ahhoz megfelelő forrással ellátott, méltányos átállási mechanizmust várnak.

A szöveg szerint a magasabb kibocsátáscsökkentési célokkal összhangban az uniós parlament 2030-ra 55 százalékkal csökkentené a káros gázok kibocsátását, szemben az Európai Bizottság által javasolt, legalább 50 százalékkal. A képviselők szerint az uniónak jóval a novemberi ENSZ-éghajlatkonferencia előtt el kellene fogadnia ezt a célkitűzést. Mint írták, 2040-re köztes célt határoznának meg, amely biztosítaná, hogy az unió 2050-re valóban klímasemlegessé váljon.

Mivel az éghajlatváltozást kezelni kívánó intézkedések világszerte eltérőek, az ebből fakadó szén-dioxid-kibocsátás áthelyezésének megakadályozása egy mechanizmus kidolgozását sürgetik.

A képviselők hangsúlyozták: módosítani fognak minden hozzájuk érkező jogalkotási javaslatot annak érdekében, hogy az összhangba kerüljön a zöld megállapodás céljaival. 2021 júniusáig magasabb célértéket kell meghatározni az energiahatékonyság és a megújuló energiák terén, beleértve a kötelező nemzeti megújulóenergia-célértékek meghatározását, és felül kell vizsgálni az éghajlatváltozás és az energia területén létező jogszabályokat – tették hozzá.

Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője az MTI-hez eljuttatott közleményében a klímavédelemmel összefügésben kijelentette: radikális lépésekre van szükség.

“Világos, hogy az Európai Unió számára mi a prioritás a jövőben, másra és máshogy szánja közös költségvetésünket, mint korábban. Ebben kell, hogy megtaláljuk a magyar érdekeket, és ehhez kell igazítani a magyar célokat is” – fogalmazott.

mti

Facebook Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .