fbpx

Az egyszer használatos termékek nagyobb eséllyel fertőzhetnek

Járványhelyzetben különösen fontos a hulladék gondos kezelése. Bár a szaktárca is erre hív, a környezetvédőkkel nem egyeztet – írja a Népszava.

 

Teljesen indokolatlan a járványhelyzetben egyszer használatos cikkek fogyasztására ösztönözni az embereket – vélekedett a Népszava megkeresésére Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.

 

Az egyszer használatos termékeken ugyanis megtapadhat a vírus, ami aztán később nagyobb eséllyel fertőz meg valakit. A többször használatos termékek – így edények, szatyrok – alapos el- vagy kimosásával ugyanakkor a szennyeződés eltávolítható. Az ilyen jellegű közlések mögött a környezetvédő szervezet a gazdasági krízis nyomán magasabb fokozatba kapcsolt ipari lobbit sejti.

 

Meggyőződése, hogy a válsághelyzetben nem a vállalatokat, a vezetőséget és a részvényeseket kell segíteni, hanem az embereket. Számára egyelőre nem világos, hogy az Orbán-kormány melyik utat követi. Szerinte a veszélyhelyzetben nem nőtt a hulladékok mennyisége, csak most a nappali hulladék is jellemzően a háztartásokban és nem az irodákban keletkezik. Ez abból a szempontból üdvözlendő, hogy a lakóövezetekben fejlettebb a szelektív gyűjtés.

 

Meggyőződésük szerint a gazdasági és életviteli nehézségek ellenére nem szorulhat háttérbe a környezetvédelmi szemlélet. Már csak azért sem, mert áttételesen az emberi szennyezés is a vírus elterjedésének egyik oka. Bár olyan eset előfordult, hogy a kézi válogatók ódzkodtak a hulladékok megérintésétől, de ezen a gépesítés segíthet.

 

Nyugati példákat már hallott a járvány nyomán az utcákon vagy a vizekben megjelenő, nagy tömegű, eldobált hulladékokról – maszkokról, kesztyűkről -, de Magyarországról egyelőre hasonlóról nem kaptak tömeges jelzéseket.

 

Egyelőre a hazai hulladékipar sem tartozik azok közé, amelyek gazdasági nehézségeikre hivatkozva sürgős támogatásért kilincselnének. (Pedig alapvető közműként az – elmúlt években anyagilag kivéreztetett – ágazat működőképessége létkérdés.)

 

Arról, hogy miként halad a kormányzat a februárban bejelentett klíma- és természetvédelmi „akcióterv” hulladékos vállalásai teljesítésében, Simon Gergelynek nincs információja: számtalan jelzésük ellenére ugyanis az illetékes Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a Greenpeace-t mindeddig nem vonta be az előkészítő megbeszélésekbe – közölte a szakértő.

 

Forrás: Népszava

 

Facebook Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .