Légy újrahasználati nagykövet!
A környezeti fenntarthatóság kérdése egyre fontosabb témává válik napjainkban. Ebben kulcsfontosságú szerepe van a hulladékkeletkezés megelőzésének. A hulladékká válás elkerülésének egyik gyakorlati módja, hogy a hétköznapokban jelenlévő, minket körülvevő tárgyaknak, eszközöknek meghosszabbítjuk a használati fázisát. A számunkra értéktelen, haszontalan tárgyakat nem a szemétbe dobjuk, hanem lehetővé tesszük, hogy másnak még hasznosak legyenek.
A megunt termékek nem jelentik azt, hogy ne lenne jobb sorsuk a hulladékká válástól.
Ezért a Bay Zoltán Kutatóintézet a SURFACE projekt keretében online kampányt hirdet
Légy újrahasználati nagykövet! címmel.
Kihasználva azt a többletidőt, amit a kényszerű karantén ad, kérjük, nézz körül a környezetedben, beszéljetek róla családi körben, hogy melyek azok a tárgyak, amik számotokra már nem fontosak, csak a helyet foglalják.
Ebben a mindenki számára új élethelyzetben bizony sok minden átértékelődik, és vélhetően más értékrend szerint kezdünk el gondolkodni.
A kampány célja a környezeti szemléletformálás és társadalmi felelősségvállalás növelése.
Hidd el, az általad kiválogatott holmik új gazdára találnak!
A veszélyhelyzet elmúlása után a tárgyak díjmentesen leadhatók a Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt. Szemléletformáló és Újrahasználati Központjaiban, valamint a Miskolci Újrahasználati Központban.
LÉGY ÚJRAHASZNÁLATI NAGYKÖVET!
SURFACE projekt – út a tisztább környezetért
A projekt egyik célja olyan multifunkciós újrahasználati központok kialakítása, amelyek felhívják a figyelmet a hulladékmegelőzés fontosságára, és megismertetik a lakossággal a már használt, de még használható termékek értékét.
Ilyen multifunkciós újrahasználati központ továbbfejlesztési lehetőségeinek gyakorlati megvalósításában működik együtt a Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt. (FKF) a Bay Zoltán Kutatóintézettel.
Az FKF Szemléletformáló és Újrahasználati Központjainak (SZÚK) célja a használt, de még használati értékkel bíró termékek leadásának és újrahasználati lehetőségének a biztosítása. A használati eszközök, tárgyak, amelyek tulajdonosa számára szükségtelenné váltak, díjmentesen leadhatók a SZÚK-okban. Ezek később jelképes összegért cserében új gazdára találhatnak, ezzel is hozzájárulva a környezeti fenntarthatósághoz.
A SZÚK emellett szemléletformáló előadásokkal, foglalkozásokkal és interaktív tanórák megtartásával is támogatja a lakosság környezettudatosságának a növelését.
A projektben további érdeklődő partnerként vesz részt a Miskolci Újrahasználati Központ (a továbbiakban: MÚK). A 2019 októberében nyílt MÚK olyan létesítmény, ahol a lakosságnak – a SZÚK-hoz hasonlóan – lehetősége nyílik arra, hogy a már feleslegessé vált, de használatra még alkalmas tárgyait, eszközeit, berendezéseit elhelyezhesse, és ezeket mások még felhasználhassák.
Ezek lehetnek:
- jó állapotú lakberendezési tárgyak, bútorok
- jó állapotú sporteszközök, pl. kerékpár, labda, roller
- jó állapotú konyhai eszközök
- jó állapotú könyvek
- feleslegessé vált, de még biztonságosan használható (nem elektromos) eszközök,
minden olyan egyéb tárgy, eszköz, amely a háztartásokban feleslegessé vált, de mások számára még a mindennapi élet során használható.
A MÚK-ba természetes személyek adhatnak le tárgyakat, és a leadott tárgyak – bárki által jelképesnek tekinthető összegért cserében – elvihetők.
Elérhetőségek:
BUDAPEST, XV., Károlyi Sándor u. 166.
XVIII., Besence u. 1/A.
MISKOLC, József Attila utca 65.