Műanyag ételtárolók és italpalackok – így kell jelenteni a csökkenést
Megjelent az Európai Unió Hivatalos Lapjában és az EUR-Lex.eu oldalon a az Európai Bizottság (EU) 2022/162 végrehajtási határozata az egyszer használatos műanyag
Mint portálunk is beszámolt róla korábban, az egyes műanyagtermékek környezetre gyakorolt hatásának csökkentéséről szóló 2019/904/EU irányelv előírja többek között az egyszer használatos műanyag ételtároló edények és italtartó poharak fogyasztásának tagállami csökkentését 2026-ra. A csökkentés báziséve 2022.
A tagállamoknak az intézkedések listáját 2021. július 3-ig meg kellett küldeniük az Európai Bizottság részére és nyilvánosságra is kellett hozniuk.
Magyarország a fogyasztáscsökkentés érdekében két intézkedést hozott:
– az egyszer használatos műanyag ételtároló edények ingyenes rendelkezésre bocsátásának tiltását,
– az egyszer használatos műanyag italpoharak forgalomba hozatalának 2023. január 1-től történő tiltását.
Előbbiről, az egyes műanyagtermékek környezetre gyakorolt hatásának csökkentéséről szóló 349/2021. (VI. 22.) Korm. rendelet, utóbbiról az egyes egyszer használatos, valamint egyes egyéb műanyagtermékek forgalomba hozatalának korlátozásáról szóló 301/2021. (VI. 1.) Korm. rendelet rendelkezik.
Az egyszer használatos műanyag italpoharak tiltásával csak a fogyasztás helyén megtöltésre tervezettek érintettek, viszont az irányelvi fogalomnak megfelelően a csak részben műanyagot tartalmazó termékek, így a műanyagbevonatú papírpoharak is a hatály alá tartoznak.
A megszületett bizottsági végrehajtási határozat szerint a fogyasztásról tömeg vagy darab alapon kell jelenteni. Az EU Bizottság álláspontja szerint az egyszer használatos műanyagtermékeknek nemcsak mint egész termékeknek, hanem a műanyagtartalmuknak a csökkentése önmagában is megvalósít a SUP irányelv kitűzte fogyasztáscsökkentést. Így azon tagállamoknak, melyek a fogyasztásról nem darab, hanem tömeg alapon jelentenek, a részben műanyagot tartalmazó termékek esetében a műanyagtartalomról külön is jelenteniük kell. Ehhez a tagországoknak ezeket az adatokat a gyártóktól – amennyiben azok ismerik – be kellene szerezniük, ami jelentős többletadminisztráció, az adatok számításához ugyanakkor becsléseket is alkalmazhatnak.
A fogyasztácsökkentést mérendő a gyártók számára Magyarországon a 349/2021. (VI. 22.) Korm. rendelet az irányelv alapján már előírt adatszolgáltatást, először 2022-ről. Kérdés, a megszületett határozat nyomán azon módosítani kell-e majd.