Az akkumulátorok kulcsfontosságú technológiák az innováció és a klímasemlegesség elérése szempontjából. A JRC (Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja) új tanulmányai szabályokat javasolnak az osztályozásra, a begyűjtésre és az újrafeldolgozásra vonatkozóan, hogy segítsenek nekünk az azokban található anyagok újrafelhasználásában.
Az akkumulátorok elengedhetetlenné váltak a tiszta energiára való átálláshoz. Mindent meghajtanak az elektromos járművektől, robogóktól és kerékpároktól a digitális eszközökig, és elengedhetetlenek az időszakos megújuló energiaforrásokból származó energia tárolásához.
Ahogy nő az akkumulátorok, mint tisztaenergia-megoldások iránti kereslet, úgy nő az azok hatékony újrafeldolgozásának szükségessége is a fenntartható és versenyképes ipar biztosítása érdekében. Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontjának (JRC) új tanulmánysorozata a hulladékelemek begyűjtésével, osztályozásával és újrafeldolgozásával, valamint a különböző anyagok hasznosítási arányával foglalkozik.
Újrahasznosítás a fenntarthatóság és a stratégiai autonómia érdekében
Az akkumulátorok iránti megnövekedett kereslet a bennük lévő nyersanyagok, például a kobalt, a lítium, a nikkel és a réz iránti megnövekedett keresletet jelenti. A lítium iránti kereslet például 2050-re várhatóan 21-szeresére fog nőni. A legtöbb esetben ezen anyagok kitermelése és finomítása magas környezeti és társadalmi költségekkel jár. Ez különösen fontossá teszi az elemek életciklusának meghosszabbítását és a hulladékelemek legnagyobb fokú körforgásosságának biztosítását.
Az anyag-újrahasznosítás pozitív hatásai azonban túlmutatnak a környezet védelmén. Az akkumulátorok nyersanyagai tekintetében az EU nem uniós országoktól függ, ezért azok újrafelhasználása és újrafeldolgozása segíti az EU-t abban, hogy versenyelőnyt tartson fenn a piacon, és megelőzze az esetleges hiányokat az ellátási láncban.
Akkumulátorgyűjtés: jobb adatok és egyértelműbb célok
Az ideális akkumulátorkezelő és -újrahasznosító rendszer akkor kezdődik, amikor az akkumulátor már nem használható. Használatuk után az elemeket megfelelően össze kell gyűjteni és el kell küldeni életciklus végi kezelésre. Ez segítene maximalizálni a megfelelő hulladékgazdálkodást, és megkönnyítené, hogy az elemeket jellemzőiknek és lehetőségeiknek megfelelően a legmegfelelőbb körforgásos stratégiára irányítsák.
Az elemek hosszabb élettartama befolyásolja a begyűjtésre rendelkezésre álló hulladékelemek mennyiségét. Emellett az olyan körforgásos stratégiák, mint az újragyártás és az újrapozicionálás meghosszabbítják az akkumulátorok élettartamát, késleltetve azok hulladékként történő ártalmatlanítását. Ugyanakkor jelentős számú elemet nem gyűjtenek be megfelelően, ami csökkenti az újrafeldolgozásra rendelkezésre álló teljes mennyiséget.
Ezt szem előtt tartva a Közös Kutatóközpontnak a hulladékká vált hordozható és könnyű szállítóeszközökben használt elemek megfelelő begyűjtési arányáról szóló tanulmánya olyan új módszertan elfogadását javasolja, amely figyelembe veszi a gyorsan fejlődő és korábban szabályozatlan technológiákat, például a lítiumalapú könnyű szállítóeszközökben használt elemeket vagy az okostelefonokból, laptopokból és más hordozható eszközökből kivont elemeket. Ez segíteni fog abban, hogy jobban tükrözze a begyűjtésre rendelkezésre álló hulladékelemek, illetve -akkumulátorok tényleges áramlását, és így olyan begyűjtési arányt számítson ki, amely tükrözi a begyűjtött elemek, illetve akkumulátorok tényleges mennyiségét, amelyet azután hulladékkezelésre küldenek.
Hulladékjegyzék
Az akkumulátorok folyamatosan fejlődő piaca és a hatályos rendeletek közötti szakadék áthidalása érdekében a JRC jelentést tett közzé, amely tartalmazza az újonnan felülvizsgált „hulladékjegyzéket”. A dokumentum célja, hogy aktualizálja az EU hulladékosztályozását, hogy jobban tükrözze a jelenleg és az elkövetkező években kezelt akkumulátorhulladék fajtáit, valamint az akkumulátorok életciklusának végétől származó hulladékáramok sokféleségét.
Azzal, hogy a legtöbb hulladékelemet „veszélyesnek” minősítik, a JRC szakértői azt is remélik, hogy támogatják a magasabb szintű környezetvédelmi normákat az elemhulladék feldolgozása során.
Újrahasznosítás be és ki a hurokból
A JRC tudósai által tett másik fontos lépés az újrafeldolgozási arányok EU-szerte koherens módon történő kiszámítására irányul. A JRC jelentése konkrét javaslatokat tesz a kobalt, a réz, az ólom, a lítium és a nikkel újrafeldolgozási hatékonyságának és anyaghasznosítási arányának kiszámítására.
Ha megfelelően történik, az akkumulátor-anyagok újrahasznosítása nem csak az akkumulátoripar számára előnyös. Az újonnan közzétett tanulmány azt mutatja, hogy a kiváló minőségű újrafeldolgozás nem korlátozódik az elemek új elemekké való átalakításának „zárt hurkú” folyamatára, hanem az elemek újrahasznosíthatók értékes anyagokká és termékekké, amelyek viszont életciklusuk végén is újrahasznosíthatók.
A tanulmány azonban rámutat néhány fontos fejlesztésre, amelyekre szükség van ahhoz, hogy az ilyen típusú újrafeldolgozás hatékony legyen. Azt ajánlja, hogy a következetes értelmezés biztosítása érdekében egyértelműen határozzák meg az olyan fogalmakat, mint a „fekete tömeg” és a „szennyeződések”, mivel a nem egyértelmű fogalommeghatározások csökkenthetik az újrafeldolgozás hatékonyságát.
Fókuszban a lítium alapú akkumulátorok
Mostanáig a számítási módszerek, a hulladékjegyzékek vagy az újrafeldolgozási számítási szabályok középpontjában nem a lítiumalapú elemek álltak. Ennek eredményeként már nem tükrözték az akkumulátortechnológiák piaci dinamikáját és ismereteit, ahol ez a fajta akkumulátor egyre inkább előtérbe kerül.
Ez az új, átfogó JRC-megközelítés lehetővé teszi, hogy pozitívan járuljunk hozzá a körforgásos, fenntartható, innovatív, versenyképes és reziliens akkumulátor-értéklánc kiépítéséhez az EU-ban.
A JRC akkumulátorokkal kapcsolatos munkájának célja egy olyan következetes és teljes körű megközelítés megvalósítása, amely segít megőrizni a hulladékelemek anyagait és alkatrészeit a gazdaságban, és lehetővé teszi a hulladékáramok behozatalát és kivitelét az EU-ba és az OECD-n kívülre. Az anyagkörforgás hatékony lezárása segíteni fogja az uniós akkumulátor-értékláncot abban, hogy ne csak erőforrás-hatékonyabbá, hanem versenyképesebbé is váljon.
Fotó: Tyler Lastovich: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/iphone-okostelefon-kapcsolat-asztal-719399/