A háztartásokban lévő tárgyak, úgy mint bútorok, ruhák, műanyageszközök lebomlásával keletkező úgynevezett tengeri mikrohulladékokkal szennyezett az ausztrál Nagy-korallzátony térsége – állapították meg ausztrál és dán kutatók.
Az Ausztrál Tengertudományi Intézet (AIMS) és a dániai Koppenhágai Egyetem szakemberei víz- és halmintákat gyűjtöttek be a zátony térségéből, hogy megmérjék a mikrohulladékok – ember által „termelt” hulladék, amely kisebb 5 milliméternél – koncentrációját.
A kutatók a vízfelszínről begyűjtött 22 minta mindegyikében, a vizsgált 60 sárga korallsügérből 57 szervezetében mutattak ki mikrohulladékot. A begyűjtött mikrohulladék 86 százaléka mikroszál, 14 százaléka egyéb mikrorészecske, köztük szatyrokból, flakonokból és ipari csomagolóanyagból származó műanyag volt.
Az intézet munkatársa, Frederieke J. Kroon szerint nem teljesen egyértelmű, hogy a mikrohulladékok milyen úton kerülnek a Nagy-korallzátony térségébe. A parthoz közeli zátonyok esetében a folyókból kiáramló vizek lehetnek a felelősek, ám a parttól távolabb elterülő zátonyok esetében nagyobb talányt jelent a hulladékok forrása.
Kroon szerint a nyílt vízben lévő zátonyoknál szóba jöhet a szándékos vagy akaratlan szennyezés lehetősége, a zátonyok térségében közlekedő hajók szennyvízének kiengedése, vagy akár a légköri és óceáni áramlatok hosszú távú „tevékenysége”.
A szakember megjegyezte, hogy a kutatók által eddig megvizsgált összes tengerterületen kimutathatóak voltak a mikrohulladékok, amelyeknek környezetre gyakorolt hatása ugyanakkor egyelőre még nem tisztázott.
mti