csütörtök, április 17, 2025
HomeAMI SOK az SOK(K)Egyre nagyobbak az óceáni szemétszigetek

Egyre nagyobbak az óceáni szemétszigetek

Az óceánokon úszó szemétszigetek mostanra akkorára híztak, hogy az józan ésszel fel sem fogható. Egy digitális installációval erre akarták felhívni a figyelmet a budapesti Tropicarium munkatársai és környezetvédelmi szakemberei – hanzgott el az M1 Kék bolygó című műsorban, melyről a hirado.hu számolt be.

Az installáció egy remek lehetőség nekünk állatkertként és tropicariumként is bemutatni azt, hogy a vízszennyezettség egy komoly probléma. Orvoslásához nem szükséges radikálisan megváltoztatni az életmódjukat sem a gyerekeknek, sem a felnőtteknek. Apróbb dolgokra kell odafigyelni, hogy a probléma ellen tenni tudjunk – mondta Farkas Vivien, a Tropicarium környezetkutatója.

Egy óra alatt két és félmillió tonna szemét kerül a vizekbe

A legfrissebb kutatások azt mutatták, hogy egy óra leforgása alatt mintegy két és félmillió tonna szemét kerül a vizekbe.

Ezek az áramlatok révén gyűlnek össze és már öt ilyen nagy szemétsziget van a világon.

A legnagyobb a csendes-óceáni, ami már akkora, mint Észak-Amerika területe.

Van egy barna szirti cápánk, Jancsi a neve. Jancsi természetes élőhelyén lévő társai is így kénytelenek élni, mint ahogy az installáción látható – folytatta Farkas Vivien.

Szinte alig akad olyan hulladékfajta, amely ne lenne megtalálható a természetes vizekben. Ezek közül a legnagyobb problémát a műanyagok okozzák.

A szemét a víz tetején gyűlik össze

Vannak semleges, lebegő képességű szemetek. Szinte az összes a víz tetején ragad meg és ott gyűlik össze az áramlatok révén. A legtöbb szemét a pet-palackból és az egyszer használatos műanyag eszközökből áll össze, ilyenek például a nylon zacskók, melyeket a bevásárlás során használunk és megveszünk drága pénzért, hogy haza tudjuk vinni az élelmiszert. Ez egy teljesen felesleges és drága dolog – tette hozzá a környezetkutató.

A budapesti Tropicariumban nem csak ezzel az időszakos installációval kívánják felhívni a figyelmet a vizek szennyezettségére. Rendszeresen tartanak szakmai előadásokat és tárlatvezetéseket is a témában.

Azzal szeretnénk felhívni az idelátogatóknak a figyelmét, hogy jelen pillanatban nem csak az óceánok és a tengerek élővilága szennyezett, hanem már a mi vizeink is. Bele tettünk néhány dolgot, hogy szemléltessük, mik szoktak általában lenni a vizekben, amelyekkel az állatok is kénytelenek együtt élni. Természetesen csak olyan anyagokat tettünk bele, amelyektől nem lesz semmi baja a halaknak – magyarázta Farkas Vivien.

A magyarországi vizek is szennyezettek

Számos tévhit kering a tengeri hulladékokkal kapcsolatban. Ilyen például az, hogy nekünk, magyaroknak nincs felelősségünk az óceáni szemétszigetek kialakulásában.

Bár óceáni szemétszigetekről szoktunk beszélni, ténylegesen az áradások során 3-5 ezer tonnányi különböző összetételű hulladék mennyiség halad rajtunk keresztül. A gátaknál, víztározóknál ezek felhalmozódnak, így nem csak a törmelék és a gallyak jelentenek problémát, hanem a pet-palackok, üvegek, fém és minden más, amit csak el lehet képzelni.

Az óceánok messze vannak tőlünk, így természetesen nem a magyar ember szokott állni a partján és dobja a vízbe a pet-palackot. A legnagyobb mennyiségű szemét főleg azokból az ázsiai országokból érkezik, amelyek  egyfajta hulladék gazdálkodási szempontból hulladék lerakatként funkcionálnak világszinten.

A fejlett világban tehát nagyon sokszor nem az adott helyen dolgozzák fel a keletkező hulladékot, hanem elszállítják minél messzebbre – közölte véleményét Kump Edina, környezetkutató.

Sajnos, legtöbbször az élővizekbe kerül. A műanyagok aprózódása következtében pedig folyamatosan nő a mikroműanyag koncentráció, amelyet már nemcsak az óceánokban, hanem a magyarországi folyókban is ki tudnak mutatni a szakemberek.

Forrás: hirado.hu

OLVASS TOVÁBB

Kövess minket a Google hírekben is!

spot_img