Ha kedveled az oldalunkat, jelölj meg minket a Google-ban kedvenc forrásként — így gyakrabban látod majd a cikkeinket a keresőben!
★Jelölj meg minket preferált forráskéntA tudatos hulladékszelektálás és a jól kiépített infrastruktúra eredményeként 2025-ben több mint 15 000 tonna csomagolási hulladékot gyűjtöttek be az osztrák fővárosban. Az ARA és a bécsi köztisztasági hivatal (MA 48) közös erőfeszítéseinek köszönhetően a sárgakukás és sárgazsákos gyűjtés mennyisége 14 százalékkal emelkedett, ami tovább erősíti Bécs vezető szerepét a körforgásos gazdaság kiépítésében és a nyersanyagok megóvásában.
Több mint 15 000 tonna begyűjtött műanyag- és fémcsomagolás
A 2025-ös év során a bécsi lakosság kimagasló eredményeket ért el a szelektív hulladékgyűjtés terén. A sárga kukákba és sárga zsákokba összesen több mint 15 000 tonna csomagolóanyag került, ami az előző időszakhoz képest 14 százalékos mennyiségi növekedést, úgynevezett „Sammelplus”-t jelent. A csomagolóanyagok megfelelő szelektálása az alapvető feltétele annak, hogy az értékes nyersanyagok a gazdasági és ipari körforgásban maradhassanak, és másodlagos nyersanyagként újra hasznosíthatók legyenek. A 14 százalékos többlet egyértelműen bizonyítja, hogy a bécsiek egyre nagyobb arányban tesznek aktív lépéseket a körforgásos gazdaság (Kreislaufwirtschaft), az erőforrás-takarékosság és Ausztria nyersanyagbiztonságának növelése érdekében.
A siker pillérei: Folyamatos edukáció és célzott kampányok
A kimagasló eredmények egyik legfontosabb tényezője az a folyamatos figyelemfelhívó és edukációs munka, amelyet az ARA (Altstoff Recycling Austria AG) és az MA 48 közösen, szoros együttműködésben végez. Mindkét partner széleskörű tájékoztatási programokat működtet. Az ARA olyan köztéri kampányokkal igyekszik megszólítani a lakosságot, mint a „Jeder Wurf zählt” (Minden dobás számít), emellett hangsúlyos a közösségi médiás jelenlétük, és kiemelt figyelmet fordítanak a fiatalabb generációk oktatására is az ARA4kids vagy a Kinderuni on Tour programok keretében.
Ezzel párhuzamosan a bécsi 48-as osztály (MA 48) is gyakorlatias és könnyen hozzáférhető kezdeményezéseket indított. Ilyen például a „Tu was für den Kreislauf” (Tegyél a körforgásért) kampány, vagy a hagyományos, évente megrendezett Mistfest (Szemétfesztivál), amelyek kézzelfoghatóvá teszik a hulladék-újrahasznosítás fontosságát. Külön figyelmet érdemel a 48er-Pocket-Trenninfo, amely egy 18 nyelven elérhető zsebtájékoztató a helyes hulladékszelektálásról. Emellett a szervezet hulladékügyi tanácsadói már az óvodákban és iskolákban is elkezdik a gyermekek edukációját, továbbá közvetlen kapcsolattartóként segítik a felnőtt lakosságot.
Harald Hauke, az ARA igazgatósági szóvivője az eredmények kapcsán kifejtette: „A 14 százalékkal több hulladék a sárga kukában nem a véletlen műve, hanem az infrastruktúra, a tájékoztatás és a bécsiek elkötelezettségének átgondolt összjátéka. Bécs lenyűgözően bizonyítja, hogy a körforgásos gazdaság működik a városi mindennapokban, ha mindenki egy irányba húz. Minden egyes helyesen szelektált csomagolás értékes nyersanyagokat biztosít az újrahasznosítási körforgás számára, és csökkenti a természetes erőforrások iránti igényt. A hulladékszelektálás csupán egy apró mozdulat a mindennapokban, amely hatalmas hatással van a környezetre és a gazdaságra.”
Kibővített infrastruktúra: 2023 óta minden műanyag a sárga kukába kerül
A bécsi hulladékgazdálkodás történetében jelentős mérföldkő volt a gyűjtési rendszer 2023-as kiterjesztése. Ekkortól kezdve a műanyag csomagolásokat a fémcsomagolásokkal együtt, közösen gyűjtik a sárga kukákban, illetve a sárga zsákokban. Az egyszerűsített, könnyen megjegyezhető és hozzáférhető rendszer jelentősen megkönnyíti a lakosok dolgát, és alapvetően járul hozzá a pozitív hulladékkezelési magatartáshoz.
Napjainkban a fővárosban több mint 20 000 sárga kuka áll a lakosság rendelkezésére. Ezek a tárolók közvetlenül a lakóépületek hulladéktároló helyiségeiben, vagy a város különböző pontjain kialakított 4400 közterületi szelektív szigeten találhatók meg. Az infrastrukturális hálózatot kiegészíti a sárga zsákos gyűjtés is, amelybe mintegy 46 000 családi házas háztartást vontak be, biztosítva ezzel a műanyag- és fémcsomagolások szelektív gyűjtésének teljes, egész városra kiterjedő lefedettségét.
Josef Thon, az MA 48 osztályvezetője hangsúlyozta a lakosság szerepét: „A helyes hulladékszelektálás, és ezzel a környezetünk védelme egyáltalán nem nehéz feladat. Ezt a bécsiek nap mint nap be is bizonyítják. Évente jóval több mint 15 000 tonna műanyag- és fémcsomagolást gyűjtünk be, ami egy újabb fontos lépés a Zero Waste, vagyis a pazarlásmentes város felé. A szelektív gyűjtés maga a megvalósult klímavédelem. Az ARA-val közösen továbbra is a lakosság felvilágosítására összpontosítunk, hiszen továbbra is szükségünk van a támogatásukra. Hatalmas köszönet illet minden bécsit az eddigi erőfeszítéseiért. Bauts kan Mist! (Vigyázz a tisztaságra!)”
A lakosság 92 százaléka elégedett a rendszerrel
Az új rendszer és a kiterjesztett szelektív gyűjtés társadalmi támogatottságát egy friss, 2025 végi kutatás is alátámasztja. Az ARA megbízásából az IMAS piackutató intézet egy reprezentatív felmérést készített, amelyet 2025. október 6. és november 7. között végeztek számítógépes telefonos interjúk segítségével. A kutatás eredményei kimutatták, hogy a bécsiek 92 százaléka „nagyon jónak” vagy „jónak” értékeli a csomagolóanyagok szelektív gyűjtésének koncepcióját.
Ezzel az eredménnyel Bécs megelőzi a 91 százalékos osztrák országos átlagot. A felmérésből az is kiderült, hogy a válaszadók közel egyharmada a jövőben még több hulladékot, és még pontosabban szeretne szelektálni – egy olyan mutató, amely szintén meghaladja az országos átlagot. Ezek az adatok egyértelműen bizonyítják, hogy európai összehasonlításban Bécs továbbra is éllovas a városi környezetben megvalósuló szelektív hulladékgyűjtés terén.
