péntek, április 18, 2025
HomeHÍRFOLYAMKörnyezetvédelmi rendszer hulladéklerakók csurgalékvizének kezelésére

Környezetvédelmi rendszer hulladéklerakók csurgalékvizének kezelésére

Több mint 427 millió forintos összköltséget meghaladó beruházással kommunális hulladéklerakók csurgalékvizének helyszíni, vegyszermentes kezelésére alkalmas környezetvédelmi rendszert fejleszt az IC-Produkt Zrt., az MTA Természettudományi Kutatóközpont és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – közölte a konzorciumot vezető IC-Produkt Zrt. az MTI-vel.

    A cég és az intézmények konzorciuma csaknem 77 százalékos, 327,5 millió forintot meghaladó támogatást nyert az Új Széchenyi Terv pályázatán. A beruházással a kommunális hulladéklerakók csurgalékvizének helyszíni kezelése valósul meg, innovatív megoldással, vegyszermentesen, egyetlen eljárással a keletkezés helyén.


    A közlemény szerint az elsődleges cél egy online monitoring rendszerben üzemelő, a kommunális szemétlerakóknál keletkező csurgalékvíz helyszíni kezelésére tervezett és készített környezetvédelmi rendszer kidolgozása, a berendezés kifejlesztése, a prototípusának elkészítése. A fejlesztéssel egy gazdaságilag, műszakilag, energetikailag és környezetvédelmileg optimális berendezés mintapéldánya jön létre, amely később sorozatgyártásra alkalmassá fejleszthető.
    Az IC-Produkt Zrt. tervei szerint a berendezést a hazai és a nemzetközi piacra is bevezetik majd, ami a veszélyes összetételű csurgalékvizek tisztítását a jelenleg ismert technológiáknál sokkal költséghatékonyabban végzi el, hogy a szennyezést a törvények által megkövetelt határértékek alá szorítva a kezelt víz csatornába vagy akár élővízbe is beengedhető legyen. 
    A visszamaradó veszélyes hulladék mennyisége, szállítása, tárolása és megsemmisítésének együttes költségei nagyságrendileg csökkennek az eddig használt eljárásokhoz képest. A rendszer azt is megakadályozza, hogy a csurgalékvizek a talajba szivárogjanak, így védi az édes- és ivóvízbázisokat és csökkenti a veszélyeshulladék-lerakók fokozódó terhelését. A szakhatóságok részére biztosítja a szabványértékek online rendszerű folyamatos ellenőrzését, szennyezés esetén pedig azonnal megindítja a kárelhárítást.
    A berendezés a tervek szerint 2015 tavaszára készül el, a projektet a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapból finanszírozzák – áll a közleményben.

Forrás: MTI

OLVASS TOVÁBB

Kövess minket a Google hírekben is!

spot_img