A brit Greenpeace kampányt indított a pet-palackok betétdíjas rendszerbe történő állítása miatt a keletkező hulladékok csökkentése érdekében. Csak az Egyesült Királyságban napi 16 millió pet-palackot dobnak ki, amelynek csak egy része kerül újrahasznosításra, a többi lerakókban vagy az óceánban végzi.
A műanyagok csak nagyon lassan bomlanak le, ezért felhalmozódnak a tengerekben, óceánokban. A Greenpeace tanulmányában szereplő becslések szerint már öttrillió (vagyis 5 000 000 000 000) darab műanyag hulladék kering a tengerekben, óceánokban ami egymás mellé pakolva 400-szor körbeérné a Földet, számításuk szerint percenként egy teherautónyi műanyag hulladék kerül a vizekbe.
A hatásuk drasztikus a vízi élővilágra. A nagyobb darabokat a bálnák, teknősök és tengeri madarak eszik meg, miközben az apró darabok fulladást és mérgezést okoznak a kisebb tengeri állatoknak, mivel tápláléknak gondolják azokat.
Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) becslése szerint az óceán műanyaghulladék a felelőse több százezer tengeri élőlény elpusztulásának minden évben.
De ez a probléma nem korlátozódik az óceánokra. A műanyagok az óceáni élelmiszer minden szintjén elérik a tányérunkat is. A közelmúltban készített tanulmányok szerint a mikroműanyagok jelen vannak az osztrigák, kagylók és halak szervezetében.
A tudósok kiemelik, hogy tovább kell folytatni a kutatásokat az óceáni hulladékok emberi egészségre gyakorolt hatásáról. Már csak azért is fontos, mert a jelenlegi prognózisok alapján a műanyaggyártás mértéke megduplázódik a következő 20 évben és négyszeresére nő 2050-re 318 millió tonna becsült mennyiségben.
Mindenféleképpen meg kell fékezni a műanyagok bekerülését a vízi környezetekbe és drasztikus lépéseket kell hozni az eldobható műanyagok visszaszorítása érdekében.
A vizeink tisztasága és „csak” az egészségünk múlik rajta.
A saját műanyag-lábnyomunk kiszámításában segít a Greenpeace kalkulátora, amivel megtudhatod, hogy mennyivel járulsz hozzá az egyre inkább mindent beborító, ellepő műanyaghegyekhez.
Sokkoló vagy ijesztő, de megéri kipróbálni és utána meg is tudod osztani az eredményt.
A don’t waste it ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb zöldhírekért és a hulladékgazdálkodással kapcsolatos friss infókért!