A Deutsche Telekom a Citronics, Evonik, Fairphone, Infineon, MaxLinear, Sagemcom és INC Innovation Center ipari konzorciummal együtt úttörő megoldást dolgozott ki, amely lehetővé teszi, hogy a régi készülékekből kivont elektronikus alkatrészeket új készülékek gyártásához használják fel.
A DSL-router első prototípusa már teljesen működőképes, ez a NeoCircuit Router. Ez a megoldás csökkenti a gyártás során a CO2-kibocsátást, értékes erőforrásokat, például fémeket, nemesfémeket és ritkaföldfémeket tart körforgásban és csökkenti a globális erőforrás-fogyasztást.
A NeoCircuit Router esetében ez a következőket jelenti:
A központi elektronikus alkatrészek, például az alaplap, a processzor és a memóriachipek újrafelhasználása egy régi okostelefonból, például a Fairphone 2-ből.
Fizikai csatlakozók, például DSL- és USB-dugók újrafelhasználása.
Fizikai tartozékok, például kábelek és hálózati csatlakozók újrafelhasználása.
Összességében a prototípus DSL-router már 70 százalékos újrahasznosítási fokot ért el, ez azt jelenti, hogy a felhasznált erőforrások jóval több mint fele újrahasznosított vagy újrahasznosított forrásból származik. Ugyanakkor a meglévő processzorok újrafelhasználása mintegy 50 százalékkal csökkenti a készülék CO2-lábnyomát és jelentősen csökkenti az elektronikai hulladék mennyiségét. A prototípus még nem rendelkezik házzal, így az elektronika látható, a ház azonban majd 100 százalékban újrahasznosított anyagból készülne.
„Az az újdonság, hogy partnereinkkel együtt nem kizárólag a hagyományos elektronikai újrahasznosításra támaszkodunk, ahol a nagy részeket még mindig egyszerűen elégetik. Ehelyett a funkcionális alkatrészek, például a processzorok, a memória és a tranzisztorok újrafelhasználására összpontosítunk. Megközelítésünk az építőelemek elvéhez hasonlít: használt egyedi alkatrészeket veszünk, és teljesen működőképes új eszközöket építünk belőlük” – magyarázza Dr. Henning Never, a Deutsche Telekom projektvezetője. „Az olyan végfelhasználói eszközök tervezése és gyártása során, mint a NeoCircuit Routerünk, ez valódi változást hozhat az iparágban.”
Forrás és borítókép: telekom