A Fővárosi Közterület-fenntartó Zártkörűen Működő Nonprofit Részvénytársaság (FKF Nonprofit Zrt.) idén is meghirdeti gyermek- és ifjúsági pályázatait: a már évek óta népszerű Gyermekrajz- és Szépírói pályázatot.
Az idei pályázat arra hívja fel a gyerekek, fiatalok figyelmét, hogy a nem megfelelő helyre eldobott hulladék végül a természet bizonyos területein, az erdőszélen, a folyóinkban, esetleg a Csendes-óceánban úszó, gigantikus méretű „szemétszigeten” köt ki, ami jelentős mértékben veszélyezteti a teljes élővilágot. A felnövő generációk képzelőerejét kívánják megmozgatni, beindítani azzal, hogy megoldásaikat, ötleteiket várják a témával kapcsolatban; alkotásaikban mutassák be, milyen veszélyeket, lehetőségeket, kihívást, stb. rejt ez a világméretű (globális) probléma.
A Gyermekrajz-pályázaton az FKF Nonprofit Zrt. a kreatív és alkotni vágyó gyereknek lehetőséget ad arra, hogy rajzolják le, fessék meg, hogyan néz ki a számukra ideális világ a hulladékok nélkül, hogyan számolhatók fel a Földünkön felhalmozódó óriási szeméthegyek, szemétszigetek.
A pályázatra óvodás gyermekek, alsó és felső tagozatos, illetve középiskolás diákok nevezhetnek rajz, festmény, montázs formájában.
A zsűri elnöke Fábián Noémi képzőművész, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Budai Rajziskola tanára. A három fődíjas alkotása a kukásautók oldalára kerül, ezenkívül FKF-es ajándéktárgyakat, valamint rajzkészletet, vázlattömböt kapnak a nyertesek és különdíjasok.
Első alkalommal a decemberi díjátadó ünnepségen állítják ki a nyertes pályaműveket, amelyek megjelennek az FKF Nonprofit Zrt. honlapján és Facebook-oldalán is.
A Szépírói pályázaton az írást kedvelő gyerekeknek biztosítanak lehetőséget tehetségük kibontakoztatására a számukra megfelelő műfajban. Az idei pályázaton az alsó és felső tagozatos, valamint a középiskolás diákok vers, mese, novella, elbeszélő költemény vagy dalszöveg kategóriában mutathatják meg, milyen az a világ, ahol a környezettudatosság alapvető, hogyan változhat meg a mai elszennyeződött környezetünk a tudatos életmód hatására, vagy mi történhet Földünkkel, ha „minden marad a régiben”. A művek hossza maximum 10 000 karakter lehet (szóközökkel).
A zsűri elnöke Csukás István Kossuth-díjas író. A kilenc fődíjas jutalma: FKF-es ajándéktárgyak, valamint írókészlet, könyvcsomag.
A díjazottak oklevelet kapnak, valamint a szépírói pályázat minden pályaműve belekerül egy gyűjteményes kiadványba (album), a gyermekrajz-pályázat nyertes alkotásainak illusztrációjával.
A nyertes írásművek megjelennek az FKF Nonprofit Zrt. honlapján, illetve Facebook-oldalán.
Az FKF Nonprofit Zrt. célja az, hogy pályázataival hozzájáruljon a tehetséges gyermekek, fiatalok képességeinek fejlesztéséhez, a programok révén pedig a környezettudatos gondolkodásra nevelje a felnövekvő generációkat. Az FKF Nonprofit Zrt. meghirdetett pályázatainak beküldési határideje 2017. október 31.
A díjátadót 2017 decemberében tartják a MikulásGyárban.