vasárnap, április 20, 2025
HomeHÍRFOLYAMLeépült a gazdaságunk, kevesebb a veszélyes hulladék, de még azt sem tudjuk...

Leépült a gazdaságunk, kevesebb a veszélyes hulladék, de még azt sem tudjuk kezelni

A gazdaság leépülésével csökkent a keletkező veszélyes hulladék mennyisége Szerbiában. Környezetünkre manapság elsősorban az olajszármazékok, az akkumulátorok és az elektromos háztartási gépekben lévő veszélyes anyagok jelentenek közvetlen veszélyt – írja a pannonrtv.com.

A 2010-es vonatkozó törvény többféle veszélyes hulladékot különböztet meg. Környezetünkben jobbára csak a fáradt olaj, az akkumulátorok és az elektromos háztartási gépek és készülékek valamint az éttermekben elhasználódott étolaj van jelen. Sáfrány Attila, Magyarkanizsa Felügyelőségi Osztályának vezetője: „Meg kell említeni azt is, hogy aszavatossági idő lejárta után a gyógyszerek is veszélyes hulladék kategória, illetve különböző festékek és oldószerek is szintén, tehát amikor lejár a használati idő, akkor veszélyes hulladékként kezelendő.”

A szelektív hulladékgyűjtés Magyarkanizsán a veszélyes anyagokra még nem terjed ki. A Green Stone Környezetvédelmi Szövetség három éve szervezi meg a szárazelemek, elektromos készülékek és informatikai eszközök gyűjtését, amelyekben az emberi egészségre káros anyagok vannak. Halász Mónika aktivista: „Tartalmaznak nehézfémeket, ólmot, brómot, különböző műanyagokat és mindegyiknek a kezelése külön eljárást igényel.”

A veszélyes hulladékot csakis megfelelő köztársasági engedéllyel bíró cégek vásárolhatják fel. Az ellenőrzés a köztársasági felügyelőség feladata. Erre Magyarkanizsán és szélesebb régiónkban is kizárólag a magyarkanizsai Simetal magánvállalat jogosult, amely komoly pénzügyi ráfordítással az előírásoknak megfelelő tárolási körülményeket biztosított. Svetozar Nadrljanski tulajdonos: „Rendelkezünk köztársasági és tartományi engedéllyel is a fáradt olaj begyűjtésére, szállítására és tárolására. Miután összegyűlik egy megfelelő mennyiség, akkor a feldolgozó valamilyen kenőanyagot gyárt belőle. Az akkumulátorok tárolására külön erre való konténert kaptunk a zombori akkumulátorgyártól.”

300 ezer tonnányi veszélyes hulladék halmozódik a szerkezetátalakítás vagy csődeljárás alatt lévő vállalatokban Szerbiában. A háztartásokban is rengeteg veszélyes hulladék gyülemlik fel az elektromos és elektronikus berendezésekből. A szerb piacon mintegy 80 ezer tonna ilyen hulladékkal számolnak. A szakemberek szerint mihamarabb megoldást kell találni ezek eltávolítására részben Szerbiában, részben külföldön. Az országnak egyelőre nincs olyan központja, ahol ez elvégezhető lenne. Ez pedig európai uniós követelmény, hiszen 2019-től Szerbia nem exportálhatja külföldre a veszélyes hulladékot.

A cikk eredetiben itt olvasható: http://pannonrtv.com

OLVASS TOVÁBB

Kövess minket a Google hírekben is!

spot_img