A Marine Pollution Bulletin című folyóiratban nemrégiben közzétett, a JRC (Közös Kutatóközpont) által vezetett tanulmány kimutatta, hogy már a Földközi-tenger legmélyebb pontján, a Calypso-árokban is található nagy koncentrációban tengeri műanyaghulladék.
Megdöbbentő, négyzetkilométerenként 26 715 szemetet találtak ezen a helyen, amely több mint 5 km mélyen található a Jón-tengerben. Ez az egyik legmagasabb műanyagszemét-koncentráció, amelyet valaha mélytengeri környezetben mértek és amelyet csak a Dél-kínai-tenger mélyén lévő két árokban végzett megfigyelések múlnak felül.
A Caladan Oceanic által egy mélytengeri merülő járművel végzett vizsgálat megállapította, hogy az azonosított szemét 88%-a műanyag volt. A Calypso-árokban található műanyaghulladék nagy része olyan tárgyakból áll, mint nagy teherbírású zsákok, bevásárlószatyrok és poharak.
A tengeri szemét valószínűleg a szárazföldön és a tengeren végzett emberi tevékenységekből származik, beleértve a szemetelést, a szennyvíz kibocsájtást és a kidobott halászfelszereléseket.
Adatgyűjtés és felmérési technikák
A Földközi-tenger legmélyebb mélységéből történő adatgyűjtéshez egy korszerű merülő járművet alkalmaztak, amely a Calypso-árok fenekére merült és felvételeket készített a tengerfenékről.
A jármű nagy felbontású kamerákkal volt felszerelve, az elkészült felvételeket később elemezték a műanyaghulladékok azonosítása és számbavétele céljából. Emellett a csapat fotogrammetriai technikákat alkalmazott a felmért terület és a búvárhajó által megtett távolság becslésére.
Ez a módszer lehetővé tette számukra, hogy kiszámítsák a műanyaghulladék sűrűségét és összehasonlítsák eredményeiket más mélytengeri tanulmányok eredményeivel. A kutatók összesen 167 darabot elemeztek, amelyek közül 148-ról bebizonyosodott, hogy szemét, míg 19 darabról feltételezték, de nem erősítették meg.
A mélytenger mint a szemét elnyelője: felhívás a cselekvésre
A tanulmány eredményei élesen emlékeztetnek arra, hogy sürgősen csökkenteni kell óceánjaink műanyagszennyezését és jelzik, hogy a növekvő probléma kezelése érdekében fontos az újrahasznosítási erőfeszítések fokozása, a hulladékgazdálkodási rendszerek javítása és az egyszer használatos műanyagok használatának csökkentése.
A Földközi-tenger, amely félig zárt, a nyílt óceánnal korlátozottan érintkező víztömeg, különösen érzékeny a szennyezésre, ugyanakkor nagy a tengeri forgalom is – a világ hajózási forgalmának több mint 30%-a áthalad a vizein.
A Földközi-tenger egyik legmélyebb részén talált műanyaghulladék rávilágít az emberi tevékenységnek a tengeri ökoszisztémákra gyakorolt messzemenő hatására. A tanulmány egy felhívás, amely az óceánok és a tengeri élővilág védelmére irányuló erőteljesebb fellépésre szólít fel és nagyobb nemzetközi együttműködésre kér a műanyagszennyezés forrásánál történő kezelése érdekében.
A műanyagszennyezésről szóló, hamarosan megkötendő globális szerződés és a nemzeti joghatóságon kívüli területek tengeri biológiai sokféleségének megőrzéséről és fenntartható használatáról szóló ENSZ-megállapodás új és erős globális politikai eszközök, amelyeket úgy kell végrehajtani, hogy a mélytengeri óceáni környezetet is védjék.
Forrás és borítókép: JRC