Donald Trump elnök hétfőn aláírta azt a végrehajtási rendeletet, amelynek célja, hogy ösztönözze mind az amerikai kormányt, mind a fogyasztókat műanyag szívószálak használatának növelésére.
„Visszatérünk a műanyag szívószálakhoz” – mondta Trump a Fehér Házban újságíróknak, amikor aláírta a rendeletet, mondván, hogy a papír szívószálak „nem működnek”.
„Nem hiszem, hogy a műanyag hatással van a cápákra” – mondta az új elnök.
Trump demokrata elődje, Joe Biden elnök környezetvédelmi intézkedéseket javasolt az ökoszisztémákat károsító és az élelmiszer-ellátást szennyező, biológiailag nem lebomló, egyszer használatos műanyagok fogyasztásának csökkentésére. A Biden kormányzat támogatott egy olyan globális egyezményt is, amelynek célja a műanyaggyártás korlátozásának bevezetése volt.
A hétfői rendelet célja a környezetvédelmi kötelezettség-vállalások gyengítése volt az elnök részéről, aki második hivatali idejének első szakaszában másodszorra is kivonta az Egyesült Államokat a párizsi klímamegállapodásból.
Trump visszavonta a Biden-kormány azon irányelvét is, amely szerint 2032-ig meg kell szüntetni minden egyszer használatos műanyag termék használatát a szövetségi területeken.
Máshol másképp gondolják
Több tucatnyi ország vezetett be tilalmat az egyszer használatos műanyagokra, amelyeket bevásárlótáskák, palackok és más eldobható tárgyak alapanyagának használnak fel.
Ha nem vezetnek be a jövőben szigorításokat, a környezetbe kikerülő műanyaghulladék mennyisége az OECD tavaly közzétett kutatása szerint a 2020-as 81 millió tonnáról 2040-re 119 millió tonnára fog emelkedni.
A műanyagszennyezés megfékezésére vonatkozó globális szerződésről folytatott tárgyalások tavaly meghiúsultak, mivel a nagy mennyiségű műanyagot előállító országok nem voltak hajlandóak kötelező érvényű kibocsátási korlátok vállalására.
A tárgyalások idén folytatódnak, de Aleksandar Rankovic, a Common Initiative környezetvédelmi agytröszt igazgatója szerint nem lenne meglepve, ha Washington most kivonulna a tárgyalásokból.
„Az új kormány olaj- és gázpárti álláspontja miatt arra lehet számítani, hogy az Egyesült Államok közeledni fog az olyan országokhoz, mint Oroszország és Szaúd-Arábia és ellenezni fogja a műanyagtermelés csökkentésére vonatkozó globális célok elfogadását” – mondta.
Forrás: reuters
Image by Karsten Paulick from Pixabay