2023 januárjában a ClientEarth, a Surfrider Foundation Europe és a Zero Waste France civil szervezetek koalíciója beperelte a Danone S.A.-t, mert szerintük nem tartotta be a francia un. „éberségi törvényt”. A civil szervezetek koalíciója és a DANONE megegyezésre jutott, miután a párizsi bíróság közvetítést rendelt el.
A megállapodás, amely véget vet az eljárásnak, négy kötelezettségvállalást jelentett a Danone részéről:
1. A műanyag felhasználásával kapcsolatos különböző kockázatok aktualizálása az éberségi tervében [1]
2. A műanyag használatával kapcsolatos kockázatok csökkentésére és megelőzésére irányuló politika megerősítése, különösen az újrahasználati megoldások Danone általi bevezetése
3. A műanyag lábnyomának közzététele
4. A civil szervezetek koalíciója és a Danone csoport közötti éves találkozók megtartása 2025 és 2027 között
A Danone és a civil szervezetek koalíciója között a közvetítés keretében folytatott megbeszéléseket követően a Danone aktualizálta éberségi tervét. A vállalat kijelentette, hogy a műanyag használata különösen a csomagolásban valószínűleg kiemelkedő kockázatot jelent „a víz, a levegő, a talaj, az éghajlat, az emberi jogok és az egészség szempontjából”. Konkrétan a műanyagokban található problémás anyagok jelenlétével kapcsolatos kockázatokat külön megnevezik. Ezen túlmenően a Danone azt is kijelentette, hogy figyelemmel kíséri a mikroműanyagok lehetséges hatásaival kapcsolatos tudományos eredményeket.
Kamila Drzewicka, a civil szervezetek koalíciójának szóvivője szerint: „Most már rendelkezünk egy olyan éberségi tervvel, amely – véleményünk szerint először – azonosítja az egyes műanyagok és adalékanyagok gyártásával és használatával kapcsolatos kockázatokat, amelyek a kioldódás miatt valószínűleg a műanyagok teljes életciklusa során hatást gyakorolnak az emberi egészségre”.
Ami a kockázatcsökkentő és megelőzési intézkedéseket illeti, az éberségi terv a műanyag csomagolásban való felhasználásának csökkentésével, az újrafelhasználható csomagolások fejlesztésével és a műanyaghulladék kezelésével kapcsolatos intézkedéseket tartalmazza.
A Danone éberségi terve az újrahasználati megoldásokkal kapcsolatos fejlesztéseket is tartalmaz az egyszer használatos csomagolások, különösen a műanyag csomagolások korlátozása érdekében. Ennek megfelelően a vállalat elkötelezett amellett, hogy az elkövetkező években következetes információkat tegyen közzé a partnereivel közösen megvalósított kísérleti projektek jellegéről, időtartamáról és helyéről a gyűjtés és újrafelhasznosítás területén.
Közel két évvel ezelőtt a nem kormányzati szervezetek koalíciója felkérte a Danone-t, hogy tegyen közzé egy új éberségi tervet, amely azonosítja a műanyag jelenlétét a tevékenységeiben és az értékláncában, hogy elkötelezze magát a műanyagcsökkentés mellett. A közvetítés keretében elért kötelezettségvállalásokért cserébe a civil szervezetek koalíciója visszavonja a Danone ellen indított bírósági keresetet.
[1] A francia éberségi kötelezettségről szóló törvény értelmében a Franciaországban több mint 5000 főt, illetve Franciaországban és külföldi leányvállalataiknál több mint 10 000 főt foglalkoztató nagyvállalatoknak évente „éberségi tervet” kell közzétenniük, amelyben meghatározzák a saját, illetve leányvállalataik, beszállítóik és alvállalkozóik tevékenységéből eredő környezeti és társadalmi kockázatokat világszerte. Ezeknek a terveknek tartalmazniuk kell a kockázatok súlyosságához igazodó kockázatcsökkentő és megelőzési intézkedéseket, valamint jelentést kell készíteniük ezen intézkedések végrehajtásáról.
Image by Toshiharu Watanabe from Pixabay