csütörtök, április 17, 2025
HomeEURÓPAIFókuszban az élelmiszerpazarlás és a textilhulladékok

Fókuszban az élelmiszerpazarlás és a textilhulladékok

A mai napon a Tanács elnöksége és az Európai Parlament képviselői ideiglenes megállapodásra jutottak a hulladékokról szóló keretirányelv célzott felülvizsgálatáról, amely 2030-ig az élelmiszerhulladék csökkentésére, valamint egy fenntarthatóbb és kevesebb textilhulladékot termelő ágazat kialakítására irányuló uniós célkitűzéseket határozott meg.

A megállapodást még mindkét intézménynek még meg kell erősítenie, mielőtt a hivatalos elfogadási eljárásra kerülne sor.

„A textilhulladékról szóló mai megállapodás jelentős lépést jelent a szilárd, körforgásos és versenyképes uniós gazdaság felé, miközben fenntartja a „szennyező fizet” elvét. Emellett az EU most először határoz meg ambiciózus élelmiszerhulladék-csökkentési célokat az EU fenntarthatóbb élelmiszerrendszerei érdekében” – mondta Paulina Hennig-Kloska, lengyel éghajlat- és környezetvédelmi miniszter

Kevesebb élelmiszerhulladék 2030-ig

A két társjogalkotó ambiciózus, ugyanakkor reális célokban állapodott meg az élelmiszerhulladék 2030-ig történő csökkentésére vonatkozóan az alábbiak szerint:

  • a feldolgozási és gyártási hulladékokat 10%-kal kell csökkenteni a 2021-2023-ban keletkezett élelmiszerhulladék átlagos mennyiségéhez képest
  • a kiskereskedelmi, éttermi, élelmiszer-szolgáltatói, háztartási hulladékból származó élelmiszerhulladék egy főre jutó átlagos mennyiségét 30%-kal szükséges csökkenteni a 2021-2023-ban keletkezett mennyiséghez képest

Ezek a célok az első olyan célok, amelyeket uniós szinten határoztak meg. A megállapodás az élelmiszer-pazarlás csökkentésének fontos szempontjaként rendelkezik az el nem adott, emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszerek önkéntes felajánlásáról is.

A textilhulladékra vonatkozó új szabályok

Az ideiglenes megállapodás harmonizált szabályokat állapít meg a textilgyártók és a divatmárkák kiterjesztett gyártói felelősségére vonatkozóan, amely szerint felelősséget kell vállalniuk a hulladékukért. A tervek szerint a hulladékgyűjtés és -kezelés finanszírozását biztosító díjat kell majd fizetniük, amely mértéke attól függ majd, hogy a termékük mennyire körforgásos és fenntartható jellegű.

A társjogalkotók megállapodtak abban, hogy foglalkoznak a textilhulladék túltermelésével, valamint az ultrafast és a fastfashion gyakorlatokkal annak érdekében, hogy megakadályozzák a textiltermékek kidobását, mielőtt elérnék használati élettartamukat. A tagállamok a gyártók által fizetett díjakat a textiltermékek használati idejének és tartósságának függvényében módosíthatják.

Az ideiglenes megállapodás egyenlő versenyfeltételeket biztosít és valamennyi vállalatot bevonja a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá. Ebben a harmonizált keretben minden vállalat, beleértve a kisebbeket is, hozzáférhetne a textilhulladékok megfelelő kezeléséhez szükséges erőforrásokhoz és infrastruktúrához.

Az adminisztratív terhek csökkentése érdekében a mikrovállalkozásoknak a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer létrehozását követően további egy év áll majd rendelkezésükre a kötelezettségek teljesítésére (összesen 3,5 év az új szabályok hatálybalépését követően).

Következő lépések

Az ideiglenes megállapodást a Tanács elnöksége és az Európai Parlament képviselői a saját intézményeiktől kapott megbízások alapján érték el. Az ideiglenes megállapodást most a Tanácsnak és a Parlamentnek jóvá kell hagynia, mielőtt jogi nyelvi felülvizsgálatra kerülne. A hivatalos elfogadást követően az uniós tagállamoknak legfeljebb 20 hónap áll majd rendelkezésükre, hogy nemzeti jogszabályaikat az új szabályoknak megfelelően aktualizálják.

Az Európai Bizottság feladata lesz a hulladékokról szóló keretirányelv több szempontjának felülvizsgálata és értékelése. Ez magában foglalja a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerek finanszírozását, a textilhulladékra vonatkozó lehetséges célkitűzéseket, valamint az élelmiszerhulladék csökkentésére vonatkozó esetleges további célok meghatározását 2030-ra és 2035-re.

A számok tükrében

Az EU-ban évente több mint 59 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik, ami 132 milliárd euró becsült veszteséget jelent. Az EU-ban évente 12,6 millió tonna textilhulladék is keletkezik, csak a ruházat és a lábbeli 5,2 millió tonna hulladékot jelent, ami évente fejenként 12 kg hulladéknak felel meg.

 

Forrás: Európai Tanács

 

Image by gonghuimin468 from Pixabay

 

OLVASS TOVÁBB

Kövess minket a Google hírekben is!

spot_img