csütörtök, április 17, 2025
HomeEURÓPAIHarmonizált hulladék vége státusz kritériumokat kérnek a szakmai szervezetek

Harmonizált hulladék vége státusz kritériumokat kérnek a szakmai szervezetek

Ursula von der Layen, az Európai Bizottság elnöke és Jessika Roswall, a környezetvédelemért, a vízügyi rugalmasságért és a versenyképes körforgásos gazdaságért felelős biztos bejelentette, hogy az új körforgásos gazdasági intézkedéscsomag célja az újrahasznosított anyagok iránti piaci kereslet megteremtése és a hulladékok egységes piacának létrehozása. Ezért a 2008/98/EK irányelv 6. cikkével összhangban a műanyaghulladékra vonatkozó harmonizált hulladék vége státusz (EoW, End of Waste) kritériumok kidolgozása alapvető fontosságú a körforgásos gazdaság megvalósításához Európában.

Az EU-szintű hulladék vége státusz kritériumok, amelyek meghatározzák, hogy a műanyaghulladék mikor szűnik meg hulladéknak lenni, elengedhetetlenek és alapvető fontosságúak az egyenlő versenyfeltételek megteremtéséhez, a piaci akadályok felszámolásához és az újrahasznosított anyagokba vetett bizalom erősítéséhez.

Ez különösen fontos a jelenlegi helyzetben, amikor az újrahasznosított műanyag iránti alacsony kereslet és a szűz műanyag alacsony ára mellett ambiciózus újrafeldolgozási célokat tűznek ki. Ráadásul az új hulladékkivitelre vonatkozó szabályok, amelyek 2026-tól megtiltják a műanyaghulladék exportját a nem OECD-országokba, többletet fognak teremteni az EU-ban rendelkezésre álló hulladékból, ami fokozza az újrahasznosított műanyagok erős belső uniós piacának szükségességét.

A műanyagokra vonatkozó harmonizált uniós hulladék vége státusz kritériumok hiányában a kiváló minőségű újrahasznosított műanyagtermékek bizonytalansággal szembesülnek, mivel a tagállamok eltérő módon értelmezik jogi státuszukat, hogy az hulladék vagy termék.

Míg olyan országok, mint Spanyolország és Portugália hulladék vége státusz kritériumokat állapítottak meg a hőre lágyuló műanyaghulladék mechanikai kezelésére vonatkozóan, addig Európa-szerte továbbra is következetlenségek tapasztalhatók. Ez a jogbizonytalanság közvetlen hatással van az európai műanyag-újrafeldolgozók működésére, mivel többletköltségeket eredményez az EU-n belüli újrafeldolgozott termékek kereskedelmében és ezért korlátozza az új újrafeldolgozási kapacitásokra és technológiákra vonatkozó beruházási döntéseket, ami hatással van az ágazat növekedésére és gazdasági stabilitására.

A harmonizált uniós hulladék vége státusz kritériumok az uniós ipar támogatása és a tisztességes verseny biztosítása szempontjából is létfontosságúak. Az egyértelmű szabályok elengedhetetlenek az uniós fenntarthatósági normák ellenőrzéséhez, amelyek az új csomagolásokra vonatkozó uniós rendelet (PPWR) értelmében a nem uniós fogyasztás utáni műanyaghulladékra is vonatkoznak majd.

Mivel közeledik a szükséges módszertan kidolgozásának 2026. decemberi határideje, e kritériumok mielőbbi megállapítása kulcsfontosságú az egyenlő versenyfeltételek fenntartása és az elfogadás késedelmének elkerülése érdekében.

A szakmai szövetségek üdvözölik a JRC (Joint Research Centre) álláspontját a műanyaghulladékra vonatkozó uniós szintű hulladékvégkritériumokra vonatkozó technikai javaslatról, valamint azt kérik, hogy a Bizottság további késedelem nélkül haladjon előre egy olyan jogalkotási javaslattal, amely elősegíti a műanyag újrahasznosítást Európában és növeli az újrafeldolgozott anyagok felhasználását.

Miközben teljes mértékben támogatják a hőre lágyuló polimerhulladékra vonatkozó kritériumokat, amelyek a mechanikai és fizikai újrahasznosítási eljárásokra korlátozódnak, úgy vélik, hogy a JRC javaslatát kulcsfontosságú pontokon lehetne javítani azért, hogy teljes mértékben hatékony legyen a műanyag-újrafeldolgozó ágazat számára.

A szakmai szervezetek ellkötelezettek amellett, hogy támogassák az Európai Bizottságot egy olyan megvalósítható és működőképes szabályrendszer kidolgozásában, amely fellendíti az újrahasznosított műanyagok elterjedését egy virágzó, versenyképes és innovatív európai műanyag-újrafeldolgozó iparért.

Az érintett szervezetek:

FEAD, the European Waste Management Association

EERA, the voice of WEEE recycling in Europe

EuRIC, the European Recycling lndustries’ Confederation

PRE, Plastics Recyclers Europe

 

Image by Džoko Stach from Pixabay

 

OLVASS TOVÁBB

Kövess minket a Google hírekben is!

spot_img